Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu 2sc1079

vlasin_alin

Recommended Posts

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Buna ziua, as dori o schema (daca se poate si un cablaj) pentru un amplificator la care sa pot pune la etajul final tranz 2sc1079. Tranzistoarele (in numar de 4) le am dintr-un Sansui foarte vechi ce era distrus complet, pun si un link catre datasheet: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... C1079.htmlMultumesc!

As dori sa fac tot un amplif stereo, deci sa folosesc doar cate 2 tranz pe fiecare canal.

Orice schemă de amplif cu etaj final cvasicomplementar şi alimentare de maxim +/-50V ptr sarcină de 8 Ohmi, sau maxim +/-35...40V ptr sarcină de 4 Ohmi. În ambele situaţii, cel mult de 80W reali poţi să scoţi, doar cu cîte o pereche.Alege de mai sus o schemă sau mai multe şi le comentăm.

Doar cu modificări, adică să o aduci la starea iniţială de acum 20-30 ani.Eu am crezut că te pricepi puţin la electronică, dacă nu, spune-ne şi încercăm să găsim ceva potrivit.

E de fapt ampliful de 2x75W al lui Barbu Popescu din Tehnium 9-10/1985, la care s-a mărit tensiunea de alimentare, dar nu s-au corectat valorile unor piese, găseşti explicaţiile mele acolo şi dacă vrei mai multe detalii, aici http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=205&t=38151 ai un amplif dezvoltat pe schema respectivă, cu toate variantele posibile de trz finali şi configuraţii. Sigur că în cazul trz tăi, tensiunea de alimentare va fi mai mică şi cu unele modificări, simplificări.

Am ajustat putin schema, atasez aici o varianta, daca mai trebuie modificat ceva va rog sa imi ziceti. R2 ce valoare? C1 e bine cu plusul care R1? Mai trebuie sa schimb valoarea altor piese din schema daca folosesc finalii mei 2SC1079? Multumesc mult de ajutor, peste o saptamana ma apuc de cablaje - pana atunci sunt inca in sesiune :(

R2, R22 = 27k, C1 îl pui nepolarizat, tip mpp, mkt, mks, etc. R15,16,17,18,26,27,29,30,31 le pui la 1W, R34 la 2W. C5 trebuie selecţionat ptr pierderi cît mai mici, mai bine îl pui nepolarizat, tip mpp, mkt la 63V, poate fi şi mai mic ca valoare, 22uF...C6 ceramic la 250V, C7,9 la 250V, C8 la 63-100V. T1,2,3,4 trebuie împerecheaţi şi cu beta minim 300. La fel restul trz trebuie împerecheaţi. Nu uita de condensatori ceramici de 100-470pF/250V între b-c la T5,6,8,9 şi radiatoare de 5 cm2 minim. La +/-50V maxim, numai la sarcină de 8 Ohmi rezistă trz.Atenţie că cablajul are o greşeală.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines