Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema cnc 3 axe


0000

Postări Recomandate

Salutare..am 2 motoare 23LM-C355-36 (4 fire), MINEBEA, si unul SHINANO STH-54d301 ( 5 fire 0.95A, 9.5V)..as dori sa realizez partea electronica a unui cnc folosind aceste motoare..rog pe cei care si-au facut singuri partea electronica, sa imi dea un link cu o schema care sa putea sa o folosesc pentru aceste motoare sau sa mi-o trimita pe privat. Astept cu interes raspunsurile voastre!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salutare..am 2 motoare 23LM-C355-36 (4 fire), MINEBEA, si unul SHINANO STH-54d301 ( 5 fire 0.95A, 9.5V)..as dori sa realizez partea electronica a unui cnc folosind aceste motoare..rog pe cei care si-au facut singuri partea electronica, sa imi dea un link cu o schema care sa putea sa o folosesc pentru aceste motoare sau sa mi-o trimita pe privat. Astept cu interes raspunsurile voastre!

In primul rand iti urez succes!.Se pare ca cele 2 motoare sunt bipolare iar al 3-lea este monopolar. De asta nu sunt sigur si mi-e lene acum sa dau cu google sa vad ce si cum.Daca faci o electronica, ideal ar fi ca toate motoarele sa fie ori bipolare, ori monopolare. Schema este diferita pt cele doua tipuri de motoare.Scheme gasesti pe net destule.Depinde cat vrei tu sa fie de stufoasa.
Link spre comentariu

SalutSfatul meu este sa te orientezi spre TB6560, pentru ca este mult mai bun, si ca pret iesi la fel ca cel cu L297/L298.Daca esti hotarat sa il faci pe cel cu L297/L298, incearca sa il faci exact ca in schema de la epsicom, toate cele trei axe intr-un singur driver, pentru ca driver-e separate au probleme la legatura pinului Sync a lui L297, sau chiar il poti cumpara de la epsicom , era pe la inceputul anului 300 ron.Insa vezi ca nu poti actiona cu acest driver motorul cu 5 fire! Numai bine !

Link spre comentariu

Am inteles ce vreti sa zice-ti..o sa caut pe forum..sau o sa mai caut un motor bipolar sau poate gasesc pe cineva sa fac schimb..vroiam sa stiu pareri depre acea schema si sa comand cablajul gata facut de la ei..si piesele ca sa le plantez eu pe placa.

Link spre comentariu

Nu il vand decat in varianta montat, deoarece se pare ca au avut ceva probleme cu asamblarea facuta de catre cumparator.

Ca sa intelegi mai bine de ce te sfatuiesc sa folosesti TB6560, acesta costa 8 Euro ( http://www.hi-end.ro/tb6560ahq-p-2509.html ), si are nevoie de foarte putine componente , iar L298 costa 14 ron si L297 costa 12 ron = 26 ron = 6,1 Euro (http://www.adelaida.ro/advanced_search_ ... 6&x=13&y=8 ,

http://www.adelaida.ro/advanced_search_ ... 97&x=0&y=0 )

si au nevoie de destule componente externe, iar pe langa asta driverul cu TB6560 este net superior . :da

 

Numai bine !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări