Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technics SL-PS70

Guest livius2010

Recommended Posts

Guest livius2010

Salut,Mi-am cumparat acum cateva zile un cd player Technics SL-PS70 in stare perfecta optic. Problema este ca nu citeste cdurile. Fostul proprietar m-a asigurat ca cd functiona fara probleme cand l-a trimis. De altfel se si vede ca a fost pastrat in conditii perfecte.L-am desfacut, laserul se aprinde, dar invarte cd la nesfarsit.Va rog sa-mi dati cateva idei de unde sa incep cercetarile, tinand cont ca un laser nou costa 150$. :jytuiyu Multumiri

Guest livius2010

Da, doar pe cd originale am probat.Cd arata impecabil, deci nu cred ca ar fi laserul. Poate din cauza transportului. aveti idee ce s-ar putea intampla in urma transportului?

Guest rrrremus

Daca nu iti arata nici un numar de eroare pe LCD inseamna ca nu e nici o problema electrica.Cel mai probabil e o problema la sistemul optic de citire.Un bloc optic nou poti cumpara de pe ebay cu vreo 30 euro.Ca sa te asiguri ca e laserul de vina desfa CD-playerul. Pe blocul laser este un semireglabil foarte mic.Roteste-l cu un grad intr-o parte, apoi in alta. Vezi ce se intampla.Joaca-te cu el pana o sa citeasca CD-urile.

Guest livius2010

Am desfacut cd playerul in dupa amiaza asta si am facut un filmulet cu ceea ce se intampla in momentul cand incearca sa citeaza.

Am luat plasticul acela care tie cd-ul, si dupa ce am inchis usa, am luat cd. Deci ceea ce se vede pe filmulete este ceea ce se intampla in momentul cand incearca sa citeasca. Nu stiu cat de bine se vede in film, dar motorasul se opreste pentru un moment si apoi pleaca iar....

http://www.youtube.com/watch?v=ZoBP3cG66tM

http://www.youtube.com/watch?v=CQtAPzGydrg

L-am rotit chiar in momentul in care l-am desfacut. Nu am observat nicio schimbare...

Guest rrrremus

hmm, se pare ca a mai avut probleme daca a fost inlocuit ic-ul ala.Iti urez bafta pentru ca nu o sa mai gasesti Ic-urile alea facute de Technics.Iti spune cineva care are linie technics

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines