Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

s-a ars tubu de bass


Vizitator ralphmandl

Postări Recomandate

Victor, in primul rand pun pariu ca acel "tub de bas" :rade: nu are nici pe departe 1000w.Iar legat de partea a doua poate explici tu de ce n-ai cum sa arzi cu un amplif de 100w dus in saturatie un dif de 1000w, chiar daca dai cu 43% THD (semnal dr, factor umplere 0.5). Eu m-am saturat de atatea subiecte pe tema asta.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Nu puterea difuzorului e problema, ca poti sa ai si difuzor de 1000 Watt Reali si sa il arzi cu un amplificator de 100 watt, daca bagi in el distorsiuni. Ideea e sa te feresti sa ai distorsiuni, care apar de regula din cauza ca fortezi amplificatorul sa dea mai multa putere decat poate el duce (cand dai volumul spre maxim de exemplu).

Exemplul de mai sus era evident unul exagerat, ideea de baza a fost sa pun in evidenta faptul ca se poate arde un difuzor cu un amplificator de putere mult mai mica, daca acel amplificator distorsioneaza puternic. Acum cat de mica trebuie sa fie puterea respectivului amplificator fata de puterea nominala a difuzorului ca sa il poata arde, depinde de la caz la caz, de constructia difuzorului, de modul in care disipa caldura, de temperatura maxima suportata de stratul izolator al bobinei difuzorului, de xmax etc. Daca de exemplu semnalul furnizat de amplificator este atat de distorsionat incat tinde spre curent continuu, la 100 Watt furnizati de amplificator (in curent continuu, caz teoretic), pentru un difuzor cu impedanta nominala de 4 Ohmi de exemplu, care in curent continuu este ceva mai mica, probabil, un 2.5 Ohmi, vom avea un curent de aproximativ 6 [A] care trece prin bobina difuzorului. Daca sectiunea infasurarii este si ea destul de mica, calitatea stratului izolator la nivelul bobinei este si ea indoielnica si nu rezista la temperaturi prea inalte, si alti factori de acest tip, se poate ajunge in timp la topirea izolatiei dintre spire => arderea difuzorului. Inca o data depinde de la caz la caz.
Link spre comentariu

la "curent continuu" rareori se ajunge, pe simplu motiv ca suna boxele oribil, suna de zici ca se rupe membrana.Am pus ghilimele deoarece un amplif cu filtrul trece sus nu are cum sa scoata CC in adevaratul sens al cuvantului.Iar pentru ca semnalul este muzical, nu sinus atunci chiar nu sunt probleme.Probleme apar din cauza compresiei semnalului...dar astea-s alta poveste.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări