Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Merge o incinta cervin wega la difuzorul meu?sau cva cu horn


Postări Recomandate

Salutare! Am un subwoofer WORK WX-18 . se aude ok coboara foarte bine(de urcat nu urca :)) ) dar am o mare problema : Carcasa este foarte grea .Tocmai l-am desfacut si pe difuzor(care este destul de usor) nu scrie nimic,doar o serie care nu stiu ce reprezinta [hk07233-0610 RS ] . M-am hotarat sa ii fac alta incinta din lemn de esenta moale(tei). Nu as vrea sa fie tot la fel iar dintr-un bass reflex nu stiu daca as obtine un sunet macar ca cel dinainte. Voi ce-mi recomandati? Domnul hpavictor astept o parere. Merge incinta Cervin Wega pe difuzorul acesta sau alta schema ?as vrea ceva cu horn daca se poate . Pe site scrie asa la subwoofer:Subwoofer WORK WX-18Componenta : 1 x 18'' (bass)Putere RMS : 600 wattFrecventa de raspuns (-3 dB) : 38 Hz - 250 Hz SPL maxim : 129 dBSensibilitate : 98dB/1W/1m Impedanta nominala : 8 ohmiiata si niste poze cu subwooferul si cu difuzorul:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu inteleg ce este incinta cervin wegacum sa ii faci incinta din tei???incinta pe care o vad eu acolo este band pass,probabil producatorul a stiut de ce il pune intr-o astfel de incinta.originalul este greu pentru ca este foarte rigid.Incinta unu idifuzor de 18 INch(sau cat o fi namila) trebuie sa fie foarte rezistenta pentru ca daca incepe sa vibreze ansamblul pierde SPL,se aude spart,si nu ar fi mare lucru ca difuzorul tau sa rupa de la imbinari incinta de tei:)))nu vad bine in poza,dar pentru cat de mare este difuzorul,incinta mai mica decat aia nu poti face fara sa modifici raspunsul in joase(daca spui ca iti place cum coboara).poti cel mult sa lasi fara descoperita transformand incinta intr-un fel de bass reflex,dar cred ca trebuie reacordat portul.asta inseamna ca trebuie sa masori parametrii difuzorului.alta incinta daca faci,orienteaza-te la Plywood(daca mdf este prea greu)

Link spre comentariu

Incinta este deja suficient de mica, plus ca o sa pierzi exact avantajul acelui tip de incinta (trece-banda dublu reflex paralel): SPL-ul. Las-o asa, caci daca faci un horn, automat o sa fie mult mai mare. Daca faci BR, in acel volum, si difuzorul nu se prea potriveste pt volume mici, o sa obtii un mare fass.

Link spre comentariu

Si atunci voi face ori un bass reflex asta in cazul in care sunetul va fi decent si va iesi incinta mica ori ceva cu horn daca se merita ca si performante. in incinta in care este acum se aude ok dar nu da bas la distanta deloc.....doar langa el. daca stai la cativa m. nu se mai simte asa.....asta ma deranjeaza cel mai tare. si nici kick nu are dar asta nu e o problema mare pentru ca imi voi face si un kick bass. totusi credeti ca o alta incinta ar juca un joc important in cele 2 probleme respectiv kick-ul si sunetul la distanta?

Link spre comentariu

Si atunci voi face ori un bass reflex asta in cazul in care sunetul va fi decent si va iesi incinta mica ori ceva cu horn daca se merita ca si performante. in incinta in care este acum se aude ok dar nu da bas la distanta deloc.....doar langa el. daca stai la cativa m. nu se mai simte asa.....asta ma deranjeaza cel mai tare. si nici kick nu are dar asta nu e o problema mare pentru ca imi voi face si un kick bass. totusi credeti ca o alta incinta ar juca un joc important in cele 2 probleme respectiv kick-ul si sunetul la distanta?

Daca vrei bass la distanta, fa horn, daca vrei incinta compacta va trebui sa te limitezi la basreflex. ( exact ce iti spuneam intr-un alt post ca pana la urma solutia de compromis pentru sisteme compacte si usoare este BR-ul si ca asta se urmareste in ultimul timp )difuzorul este destul de potent, va merge in proiectul Cervin Vega insa, te vei lovi din nou de faptul ca va iesi o incinta foarte grea :da
Link spre comentariu

Pentru distanta , kick sau randament mare singura solutie ramane hornul , cu recomandarea mea de a face o clona Cerwin Vega , iar daca citesti cu atentie , vei gasi un topic despre cum se masoara parametrii principali ai oricarui difuzor ( T S ) , oricum dif din imagine pare serios , iar parerea mea este ca va face fata cu succes in CV , am montat ( la cererea expresa a unor posesori ) difuzoare foarte anemice , chiar si de auto....rezultatele sunt de fiecare data impresionante , incredibile pentru simplitatea proiectului . Practic lipsa oricarui acord , toleranta mare a incintei la caracteristicile specifice ale unor difuzoare ( montate de proba sau de saracie in anumite cazuri ) face sa iti pot garanta ca vei fi multumit de prestatia difuzorului din imagine , ramane doar sa-ti iei avant si sa incepi constructia unei singure incinte , de proba , din orice material lemnos , pentru a depasi problemele de debitare , asamblare , montaj difuzor , roti etc...Mult succes !

Link spre comentariu

Pei aici e problema ca eu il voi folosi si in aer liber si interior, Eu am doua astfel de subwoofere insa nu stiu sigur pentru ce sunt concepute :)) banuiesc ca sunt pentru interior mai exct pentru cluburi . asa este? de dezmembrat voi dezmembra unul deocamdata:)) si sincer tot la horn ajung si sunt sigur ca nu va iesi o incinta grea daca folosesc un lemn de esenta moale.(pe care o voi ramforsa foarte bine sa nu am probleme) sper doar sa nu iasa exagerat de mare...Acum intrebarea este : Care sunt pasii pentru a concepe incinta asta dupa ce aflu parametrii ce trebuie sa fac ?

Link spre comentariu

Ca sa mearga bine in CV , vezi in celalalt subiect deschis de tine cu boxele de bas pentru live , am specificat cam unde se incadreaza acei parametri ( frecventa de rezonanta , Qts etc ) , dar merita sa faci direct o proba , e mai usor de impresionat vecinii din blocurile de vizavi , te vei speria si tu , o sa-ti fie frica sa dai la maxim , iar vecinii vor crede ca mantuirea vine prin cutremur !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări