mkreszan Posted August 18, 2005 Share Posted August 18, 2005 Caut schema TV Schneider SCINEMA 28-100T sasiu 17.3 Link to comment
RealAlex Posted August 24, 2005 Share Posted August 24, 2005 Lasa adresa de meil ca sa iti fie trimisa de un binevoitor ( TARA ) Link to comment
mkreszan Posted September 21, 2005 Author Share Posted September 21, 2005 TARA, ma poti ajuta cu schema completa de la 17.3? Link to comment
belowsky Posted September 22, 2005 Share Posted September 22, 2005 gasesti tv17.xx la eshop.bgsucces!! :roll: Link to comment
Tavi Posted September 22, 2005 Share Posted September 22, 2005 din pacate nu exista schema completa a acestui saisu, numai pe bucati ce anume te intereseaza exact ? Link to comment
mkreszan Posted September 22, 2005 Author Share Posted September 22, 2005 am un asemenea tv si nu are imagine. fundalul este un gri deschis, dar pe acest fundal apare meniul, mai e problema cu EW - imagine (meniul - ca doar asta se vede) mult marita pe orizontala. Daca esti amabil, mai am o intrebare legata de un Schneider (sasiu 9.1) adus din UK. Sti cumva modificarile care trebuie facute in NVM? Link to comment
Tavi Posted September 22, 2005 Share Posted September 22, 2005 aici foarte probabil ca e problema de memorie aveti cu sa scrieti memoria ?va pot trimite dump pentru ambele tv-uri Link to comment
mkreszan Posted September 22, 2005 Author Share Posted September 22, 2005 v-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta Link to comment
MIHAIS Posted September 22, 2005 Share Posted September 22, 2005 la tv 9.1 tragerea in banda (daca la asta va referiti)se poate face doar prin rescrierea eeprom(asta daca este mtp-sst27c020) mai simpla este folosirea unui convertor de anglia Link to comment
mkreszan Posted September 23, 2005 Author Share Posted September 23, 2005 si unde as putea rescrie memoria, am o memorie cu soft bun (multisistem). Memoria este 27SF020 Link to comment
MIHAIS Posted September 23, 2005 Share Posted September 23, 2005 unele (majoritatea) tv9.1 (i only) au ca eeprom m27c2001 (otp) iar unele (multi) au ca eeprom sst 27sfo2o(mtp)rescrierea eeprom este primul pas -urmeaza rescrierea eprom (24c32)-sau mai simplu dupa ce a-ti scris eeprom resetati eprom (se apasa p- si p+ si se pornestetv din buton -se tin apasate butoanele pana porneste tv (cam 2 min) -acum tv a scris memoria cu unele date de sistem din eeprom - apoi trebuie sa rescrieti informatiile care au legatura cu tipul de selector , cu sincronizarea txt si cele de geometrie (totul se face manual din sm )daca doriti sa functioneze si secam-ul trebuie sa -i plantati si ansamblul de piese de langa selector (majoritatea in smd )rescrierea eeprom o puteti face cu un programator care sa poata face asta(willem sau admem03 (de la adelaida)) la care trebuie sa faceti rost de un adaptor pentru plcc32eu cred ca mai simplu e sa folositi convertor --succes Link to comment
mkreszan Posted September 30, 2005 Author Share Posted September 30, 2005 Va multumesc TARA si MIHAIS Mai am o problema cu 17.3defect EW foarte mare, dar numai pe partea stanga si dupa cca 5min de functionare crapa finalul video ( 2SC5129). Am inlocuit condensatorii si tranzistorii din modulatorul EW dar fara succes. Initial borna calda a lui C315 a fost prajita si cablajul exfoliat. Imaginea este de genul: Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now