Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator? am nevoie de asa ceva la 2 X 2 TDA7294


naminator2003

Recommended Posts

Am facut un amplificator stereo cu cate 2 TDA 7294 legate in punte pe canal. Unii mi-au zis ca as avea nevoie de un preamplificator... ce face mai exact jucaria asta? aduce un semnal foarte slab la nivelul bun de bagat in amplificator... de exemplu daca bag un semnal de la mp3 player care cica scoate 5 mW pe iesire nu e destul? Se aude mai tare daca bag din placa de sunet?...mersi pentru orice ajutor

Link to comment
  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    2

  • naminator2003

    2

Top Posters In This Topic

daca ai casti de 32 ohm ai avea: u=radical(P*Z)=radical(0,005*32)=0,4V=400mVeu cred ca-i acceptabil nivelul, ca din calculator tot cam asa ai, poate un pic mai mareda' trebuie sa pui pe iesirea jucariei cate o rezistenta de 32-47 ohm ca sa fie totul ok si apoi sa bagi in amplificatorul tau

Link to comment

tie nu-ti foloseste :wink: ci mp3 player-ului ca sa aiba si el o sarcina (apropiata de cea a castilor), amplificatorul pe intrare o are mult mai mare si e neglijabila.. oricum pune si potentimetre pe intrarea amplificatoarelor de 47-100K logaritmice :wink:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines