Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

rework, reball, chipuri video laptop


Vizitator steve taylor

Postări Recomandate

Acum 15 ore, mihaicozac a spus:

Eu nu prea recomand suflarea cu aer cand placa e fierbinte. Racirea prea brusca poate duce la fisuri in lipituri sau trasee

Cred ca nu am fost prea bine inteles, deci eu ma ocup mai mult cu reflow-uri la placile tv si vroiam sa stiu o metoda de aplicare a fluxului sub chipset incit la topirea bilelor acesta sa nu fiarba si sa uneasca bilele intre ele....se pare ca cea mai buna metoda pentru eliminarea surplusului de flux, e metoda cu jet de aer, exact ca in video de jos, cu mentiunea ca se sufla aer comprimat pe toate partile chipset-ului in timp ce fluxul (chipsetul) este incalzit cu suflanta.

 

 

Link spre comentariu

La lipire fluxul trebuie să rămână dedesubt, nu să zboare afară...

Dacă fierbe e flux prost, conţinut mare de apă/alcool. Pt. BGA leadfree e nevoie de flux cu gel, fără alcool. Gen NC559 sau IF8300.

Problema cu fierberea e că prin dilatarea excesivă a lichidului şi gazele produse ridică cipul şi unele lipituri se desfac iar dacă sunt multe în aer tensiunea superficială se micşorează şi cipul se mişcă din loc de aceea apar punţi. În cazurile critice eu pun pt. siguranţă o inductanţă din aia pătrată de vreo 10 grame peste cip, îl ţine mai pe poziţie.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, mihaicozac a spus:

La lipire fluxul trebuie să rămână dedesubt, nu să zboare afară...

Dacă fierbe e flux prost, conţinut mare de apă/alcool.

Ahaaa...deci asta era toata smecheria...:dans:, uite asa mai invatam si noi cate ceva de la profesionisti....eu scurgeam cit se putea de mult fluxul de sub chip si cu toate astea la topirea bilelor fierbea si se misca chipul de il gasea toti dracii...:rade:, va multumesc mult Dl-le mihaicozac!!!, acum e clar ca fluxul pe care il folosesc e gunoi mai ales la pretul asta.....

De aici am cumparat, m-am bucurat si eu ca e mai ieftin....https://www.tehnoelectric.ro/produse/kit-1008-flux-pasta-pentru-lipit-100g-net-137g-brut-nc-559-asm

 

Un flux din Romania cat de cat ok pentru reflow, imi poate recomanda si mie cineva?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 13 minute, Costica LCD a spus:

Ahaaa...deci asta era toata smecheria...., uite asa mai invatam si noi cate ceva de la profesionisti....eu scurgeam cit se putea de mult fluxul de sub chip si cu toate astea la topirea bilelor fierbea si se misca chipul de il gasea toti dracii...va multumesc mult Dl-le mihaicozac!!!, acum e clar ca fluxul pe care il folosesc e gunoi mai ales la pretul asta.....

De aici am cumparat, m-am bucurat si eu ca e mai ieftin....https://www.tehnoelectric.ro/produse/kit-1008-flux-pasta-pentru-lipit-100g-net-137g-brut-nc-559-asm

 

Un flux din Romania cat de cat ok pentru reflow, imi poate recomanda si mie cineva?

 

Acum 46 minute, Florinel TV a spus:

Eu folosesc acest flux BUL-MAX BMX-3165 cu succes 

 

2019-07-05-2111.jpg

2019-07-05-2112.jpg

 

Link spre comentariu
Acum 18 minute, Costica LCD a spus:

Ahaaa...deci asta era toata smecheria...., uite asa mai invatam si noi cate ceva de la profesionisti....eu scurgeam cit se putea de mult fluxul de sub chip si cu toate astea la topirea bilelor fierbea si se misca chipul de il gasea toti dracii...va multumesc mult Dl-le mihaicozac!!!, acum e clar ca fluxul pe care il folosesc e gunoi mai ales la pretul asta.....

De aici am cumparat, m-am bucurat si eu ca e mai ieftin....https://www.tehnoelectric.ro/produse/kit-1008-flux-pasta-pentru-lipit-100g-net-137g-brut-nc-559-asm

 

Un flux din Romania cat de cat ok pentru reflow, imi poate recomanda si mie cineva?

Eu folosesc de vreo 2 ani ALPHA OM-338 No Clean. Este cel mai "agresiv" flux cu care am lucrat vreodata. Decapează chiar si pad-urile innegrite care in mod normal le refaceam doar cu letconul. 

L-am cumpărat de la Adi din Arad ( GOOD-Q) dar nu cred ca a mai adus.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Trebuie corelată cantitatea de flux cu spaţiul disponibil sub cip. Fluxul se dilată la temperatură iar volumul poate creşte şi de 3 ori faţă de cel la rece. Eu pun flux cu seringa pe mijlocul laturilor, nu pe toată lăţimea lor, şi doar la 3 dintre ele, până văd că apare pe cea de-a patra fluxul. Asta când placa e deja pe la 150 de grade. Astfel dilatarea ulterioară e mai redusă.

Link spre comentariu
Acum 21 ore, DixonGsm a spus:

Eu folosesc de vreo 2 ani ALPHA OM-338 No Clean.

Asta de aici o fi tot no clean?, va intreb sa nu il cumpar degeaba ca vad ca nu specifica daca este no clean.

Vedeti daca respectivul Adi a mai adus si imi trimiteti si mie un link pe privat. Multumesc

 

https://www.tme.eu/en/details/topnik-gel-bga/fluxes/alpha/om-338/

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
La 05.07.2019 la 17:30, mihaicozac a spus:

În cazurile critice eu pun pt. siguranţă o inductanţă din aia pătrată de vreo 10 grame peste cip, îl ţine mai pe poziţie.

Bobina peste cip o puneti de prima data sau dupa ce se topesc bilele?, banuiesc ca v-ati referit la o bobina ca cea din poza/link, care are greutate 4g si dimensiuni 12X12X8mm, cantarita de mine special ca sa vad cat are...Multumesc

 

https://www.soselectronic.ro/products/wurth-elektronik/784770100-195228

 

 

 

784770100 WÃRTH ELEKTRONIK

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 12 ore, Costica LCD a spus:

Aici m-am orientat sa comand un tub, dar vad ca poza nu prea corespunde cu produsul "AMTECH ANC559TF/30", ca sa nu mai zic ca scrie ca este expirat din 2013....ai cumparat de acolo si produsul a fost ok ca in descriere?. Multumesc

 

10932.jpg

''IMAGINILE PRODUSELOR AU NUMAI TITLU INFORMATIV ŞI POT DIFERI DE IMAGINEA REALĂ A PRODUSELOR. ACEST LUCRU NU SCHIMBĂ CARACTERISTICILE LOR DE BAZĂ''.

Scrie in josul paginii. 

Link spre comentariu
Acum 32 minute, Mihai85 a spus:

''IMAGINILE PRODUSELOR AU NUMAI TITLU INFORMATIV ŞI POT DIFERI DE IMAGINEA REALĂ A PRODUSELOR. ACEST LUCRU NU SCHIMBĂ CARACTERISTICILE LOR DE BAZĂ''.

Scrie in josul paginii. 

OK, asa scrie pe toate site-urile...intrebarea e, ai primit ce trebuie?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări