Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defu tre sa aiba anumite caracteristici pt bass reflex?


Extrem

Recommended Posts

de exemplu un WOOFER il poti baga intr-o incinta de 3 cai cu bass reflex?am citit ca difurile cu suspensie de cauciuc nu sunt bune pt reflexsuspensia care mai vrea sa fie la difuzor ca nu sunt sigur :oops:

Link to comment
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radue

    3

  • Extrem

    3

  • Sharky

    2

Top Posters In This Topic

Guest dreadboy

poi dupa cum spune si snake; daca are suspensia destul de rigida il poti folosi lejer in br... asltfel.. daca are suspensia mai elastica e recomandat a-l folosi in incinta inchisa pt a nu depasi excursia mecanica. asta din ce stiu si eu; mai completati

Link to comment

rigida fiind!?!?!?! cea fara cauciuc?deci cea cu cauciuc nu e buna pt reflex? ca am vazut o gramada de boxe care au suspensiile de cauciuc CU bass reflexTocmai de aceea intreb....

Link to comment

Faci urmatorul lucru:impingi cu mana membrana ( conul difului ) si vezi:daca te "chinui " destul de mult sa o impingi, adica daca simti o rezistenta ridicata, e buna de bas reflex;in schimb, daca poti sa o impingi fff usor, e buna de incinta ionchisa;oricum, daca sti parametrii dif0ului, poti vedea in functie de un anumpit parametru daca e buna;un program bun de asa ceva este WinISD ( parca EBP, sau nu mai stiu sigur cum ii zicea la parametru )

Link to comment

Te uiti la Qts sa fie mic(<0.5) si Vas sa fie mic(ca sa nu iti iasa boxe mari)Daca membrana e rigida la rezonanta o sa zbarnaie ca un diapazon.Si oricum poate suspensia sa fie rigida, dar mai intervine si sistemul electric care are alt factor de calitate (Qes) Qts (combinatia Qms si Qes) fiind Qes*Qms/(Qes+Qms)Asa f pe scurt:Q<.5 =>BRQ>.6 =>inchisaQ> 1 panou infinit (sau boxa >>Vas)Pe pipaite nu merge, doar cu masuratori.Se pot folosi si incinte inchise cu difuri cu q mic dar daca vor avea raspuns mare rasp. tranzitori va fi prost si invers compresia va creste mult f. de rez. a difului si raspunsul in joase va avea f mult de suferit.Mai iei in considerare si alte aspecte:Daca folosesti inchisa atunci aerul de dinauntru o sa iti cresca Fs a difului, deci iei in calcul si dimensiunea cutiei. Aici diful trebuie sa aiba o cursa lunga pt a fi capabil de presiuni mari.La BR in jurul rezonantei cursa e mai limitata....se pot spune multe despre asta...

Link to comment

am 2 difuzoare de 2 feluri si m-am convins care e diferentala cel pt incinta INCHISA (fara reflex) membrana se poate apasa EXTREM de usorPe cand la cea pt reflex e MULT mai greu de apasat :lol:multumesc celor care mi-au raspuns

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines