Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incinta cu 3 difuzoare


Guest radu

Recommended Posts

as dori sa construiesc o boxa cu 3 difuzoare , bass medii inalte. e posibil sa le pun in aceeasi cutie , si sa montez si un tub de bass ? In cazul acesta ar trebui sa despart in aceeasi cutie, printr-un perete suplimentar, difuzorul de bass de cele de medii si inalte ? ce alte solutii as putea adopta . Repet , as vrea sa montez tub de bass

Link to comment
  • Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VTP

    4

  • Shambala

    3

  • Bogdi16

    3

  • adi_0106

    2

Guest dreadboy

daca prin "tub de bas" te referi la portul de bas-reflex, da.. poti monta un asemenea "tub".. chiar daca nu ai monta un port de bass reflex tot se recomanda sa izolezi mediile de bas, ori cum ai zis tu cu perete despartitor sau prin cutie separata a mediilor.. tweeterul nu este afectat de bas (cred :roll: )

Link to comment

Daca pui medii inchise in spate nu mai e nevoie sa desparti cutia dar in acest caz va trebui sa tai la minim 800 Hz intre joase si medii.Daca pui medii deschise trebuie cutie separata dar poti sa tai cat de jos vrei chiar si la 100 Hz.

Link to comment

mediile se inchid f. usor cu un castron cu buza - ca sa-ti permita sa-l prinzi in suruburi, apoi izolat cu silicon. am mai vazut varianta cu o palnie mare, cu teava scurtata si inchisa cu un dop :d . ideea este sa ai vreo 1-2 litri volum. (evident, depinde de difuzorul folosit) neaparat material absorbant pe peretii interiori ai microincintei (pina la 1/2 din volum)

Link to comment

pt difuzoare de medii si diametre mici (aprox 12cm) am folosit cutii de la lapte (iaurt, lapte gras etc) - is niste galetzi in miniatura - foarte simpatice si foarte bune pt izolat mediile de basi :crazy:

Link to comment

Depinde de care :naughty: Sunt cutii de lapte sau de alte porcarii care is destul de groase.

Pentru amortizare, lasati laptele batut in vasul de plastic, la montaj.Daca umpli 1/2 din volum cu material fonoabsorbant, ce efect se obtine?Unde se plaseaza materialul? pe pereti? in spatele wooferului, in centrul incintei? la ce distanta de rezonator ( tub )?vtp
Link to comment

Depinde de care :naughty: Sunt cutii de lapte sau de alte porcarii care is destul de groase.

Pentru amortizare, lasati laptele batut in vasul de plastic, la montaj.Daca umpli 1/2 din volum cu material fonoabsorbant, ce efect se obtine?Unde se plaseaza materialul? pe pereti? in spatele wooferului, in centrul incintei? la ce distanta de rezonator ( tub )?vtp
mai nenea VTP ..... vezi ca nu ai citit tot noi vorbeam de utilizarea galetuselor de lapte pt separarea difuzoarelor de medii de restul incintei - ca sa nu il ucida ala de bass
Link to comment
Depinde de care :naughty:

Sunt cutii de lapte sau de alte porcarii care is destul de groase.

 

 

Pentru amortizare, lasati laptele batut in vasul de plastic, la montaj.

Daca umpli 1/2 din volum cu material fonoabsorbant, ce efect se obtine?

Unde se plaseaza materialul? pe pereti? in spatele wooferului, in centrul incintei? la ce distanta de rezonator ( tub )?

vtp

 

mai nenea VTP ..... vezi ca nu ai citit tot

 

noi vorbeam de utilizarea galetuselor de lapte pt separarea difuzoarelor de medii de restul incintei - ca sa nu il ucida ala de bass

 

 

Sustinere si din partea mea :naughty: Citestete atent ca ai inteles gresit 8)

Link to comment
Depinde de care :naughty:

Sunt cutii de lapte sau de alte porcarii care is destul de groase.

 

 

Pentru amortizare, lasati laptele batut in vasul de plastic, la montaj.

Daca umpli 1/2 din volum cu material fonoabsorbant, ce efect se obtine?

Unde se plaseaza materialul? pe pereti? in spatele wooferului, in centrul incintei? la ce distanta de rezonator ( tub )?

vtp

 

mai nenea VTP ..... vezi ca nu ai citit tot

 

noi vorbeam de utilizarea galetuselor de lapte pt separarea difuzoarelor de medii de restul incintei - ca sa nu il ucida ala de bass

 

 

Sustinere si din partea mea :naughty: Citestete atent ca ai inteles gresit 8)

 

 

Nu, nu am inteles gresit! Cititi mai de sus, iar cu galetusa ramane cum am mai spus. In rest: no comment!

vtp

Link to comment

Deja ma-ti dat peste cap. Abandon. Oricum eu nu fo nici un fel de cutii de lapte pt izolarea mediilor. COnstruiesc o carcasa din pal micutza sau cumpara medii izolate din fabrica si noapte buna.Sorry VTP dak te-am suparat :ok:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines