notchman Posted August 9, 2005 Share Posted August 9, 2005 Am gasit schema asta pe net: http://cxem.net/sound/amps/amp49.php Cum cu rusa stau prost rau de tot , as vrea sa intreb pe cineva care se pricepe , detalii despre constructia transformatorului din partea de DC/DC converter cu TL 494, as vrea sa nu fie toroidal ci cu tole 3+1. Mai am o schema de convertor tot cu TL494 , dintr'un subwoofer JBL50 dar nu stiu unde sa pun imaginea cu pricina . http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... TX250.html Link to comment
Guest TheOne Posted August 9, 2005 Share Posted August 9, 2005 sincer nu am inteles ce vrei ! ce tole ? vrei sa fie din FIER ? Link to comment
notchman Posted August 9, 2005 Author Share Posted August 9, 2005 Cand vine vorba de trafo'uri sunt bata de unde s'a facut bata ... :oops: Da sa fie cu tole(ferosiliciu) nu toroidal .....Si daca nu fortez nota prea mult :oops: pentru ambele "scheme" ... Link to comment
Guest TheOne Posted August 9, 2005 Share Posted August 9, 2005 nu merge pe din ala .... adica merge da trebuie sa schimbi frecventa oscilatorului pe la 60hz si iti trebue si trafo maricel mai bine faci tot pe Ferita :wink: Link to comment
notchman Posted August 9, 2005 Author Share Posted August 9, 2005 Yahhhhhhh, brrrm , nasol... Link to comment
notchman Posted August 9, 2005 Author Share Posted August 9, 2005 Cred ca pana la urma modific o sursa APC, de 600va ,....Nu stiu dar atunci cand vine vorba de transformatoare innebunesc.. :evil: , si mai ales cu inel de ferita , si ai mult de bobinat , te apuca damblaua pana cosi prin cerculetul ala....Sau caut o alta schema simpluta de 12V dc/dc converter...pentru stk'ul ala.Sau vad fac un amp de vre'o 300W si cumpar sursa.... :roll: sau transformatoarele.... Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now