Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

releu 220V-12 V exista? ( sunt incepator scuze...)


Guest dark2peu

Recommended Posts

  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pid

    2

Popular Days

Top Posters In This Topic

adika bobina releului sa se alimenteze la 220 si tu sa comanzi sirena la 12V? daca da ... exista numai ca sunt mari si foarte scumpe...daca ai un pir din ala la 220v vezi ca are intern un releu propriu cu un contact prin care se face comanda la 220V..poti separa acel contact (taind traseul de cablaj) shi poti folosi direct iesirea alimentata in 12V. sau daca tot trebuie sa alimentezi sirena de la un transformator cu redresor comanzi primarul transformatoruluiai grija ce manevre faci ( sa te asiguri ca daca umbli la pir sa nu fie in priza) iar in cazul separarii contactelor releului de firele care duc la 220V sa te asiguri ca nu mai au nici o legatura cu reteaua ca sa nu te curentezi...

Link to comment
Guest berti

adika bobina releului sa se alimenteze la 220 si tu sa comanzi sirena la 12V? daca da ... exista numai ca sunt mari si foarte scumpe...

Foarte scumpe?!!!... 2.2 RON + TVA e foarte scump pentru tine?Mari ?!!... 35x27x21mm e mare? Pid tu esti un pitic din Albania? Sau cum tragi conluziile asteaIn fine, dark2peu daca iti convin aceste date, comanda produsul MF8429 de aici. Spor la lucru?
Link to comment

ce am vazut eu mai demult erau niste relee schneider sau cum s-or mai fi scriind la aproximativ 180 mii bucata. ce-i drept contactele erau aurite si suportau 16A/220Vca ...... altceva nu am mai vazut (in afara de contactoare la 220 sau 380 care sunt MARI)cele de la audiotehnic cine stie in cat timp iese fum dar in fine exista shi oameni norocosi :)

Link to comment
Guest berti

In proiectul asta am folosit 8 relee de la audiotehnic, functioneaza si acum aproape zilnic fara probleme.

 

Intr-adevar la aplicatiile vitale NU se folosesc relee de la Audiotehnic... ci pui si tu Scheinder, Möller and stuff... dar pentru un senzor pir si o sirena merge perfect un releu de 3 lei (RON), ca doar nu-si prinde nimeni degetele in utilaj daca ramane cuplata/nu porneste sirena respectiva. :wink:

Link to comment
Guest dark2peu

adika bobina releului sa se alimenteze la 220 si tu sa comanzi sirena la 12V? daca da ... exista numai ca sunt mari si foarte scumpe...

Foarte scumpe?!!!... 2.2 RON + TVA e foarte scump pentru tine?Mari ?!!... 35x27x21mm e mare? Pid tu esti un pitic din Albania? Sau cum tragi conluziile asteaIn fine, dark2peu daca iti convin aceste date, comanda produsul MF8429 de aici. Spor la lucru?
MF 8429 numai estE:(exista: MF 8425 - releu, 12v, 5A, 35x27x21mm e bun? care este comanda minima? cate bucati?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines