Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor schema


Guest Loft

Recommended Posts

Problema mea e ca ampliful meu (Siemens RV680) in momentul in care il pornesc da un impuls catre boxe, care il transforma intr-un pacanit. (scuzati descrierea rudimentara, cred ca va dati seama la ce ma refer) Ii cam inervant si cred ca ii si daunator.La un moment-dat dadusem peste un montaj care se punea intre amplif si boxe pentru a "nivela" acel "varf". Problema e ca nu il mai gasesc.Ma poate ajuta cineva?Mersi!PS: un astfel de montaj ar putea produce distorsiuni semnalului?

Link to comment
  • Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adi_0106

    2

  • C0B

    1

  • EPSICOM

    1

pocniturile alea apar la alimentarea amplificatoarelor din statia ta :? si intr-adevar sunt daunatoare pentru difuzoare

 

ca sa scapi de ele ai nevoie de un montaj care sa iti cupleze sarcina (boxele) la amplificator dupa cateva secunde de la punerea sub tensiune a amplificatoarelor

 

pe aici pe forum circula scheme de astfel de montaje - chiar mai complexe - cu protectie si la curent continuu, decuplare rapida a boxelor in momentul intreruperii alimentarii, protectie termica etc ...

 

un astfel de kit ofera Vasile spre vanzare

http://www.izatech.ro/module/IPD.htm

 

BAFTA !!!

Link to comment
  • 2 weeks later...

In primul rand ma scuzati ca nu am raspuns mai repede dar, din cauze necunoscute nu am fost anuntat ca am raspunsuri. :oops:

adi_0106 as lua kit-ul ala al lui Vasile, dar... pentru 400.000 prefer sa numar pana la 5 si sa cuplez boxele dupa ce am pornit ampliful. Stiu ca mai ofera si alte protectii, dar... momentan chiar nu imi sar din buzunar cei 40lei (din pacate :-()...

csl1131 link-ul dat de tine nu nerge. :-(

sorteh o sa rog un prieten mai priceput ca mine sa se uite peste schema data de tine. Sper sa nu fie nici prea scumpa nici prea complicata. Totusi, nu se poate alimenta de la 10 sau 14V cat se pare ca are posibilitatea ampliful meu sa scoata (are ceva iesiri pentru alimentarea diferitelor deck-uri, cred)?

Multumesc!

Link to comment

. Totusi, nu se poate alimenta de la 10 sau 14V cat se pare ca are posibilitatea ampliful meu sa scoata (are ceva iesiri pentru alimentarea diferitelor deck-uri, cred)?

stai numai putin ca eu am murit fara sa simt :shock: :shock: :shock: ai inteles problema total gresit !!!montajul din schema data de sorteh nu are treaba cu voltii pe care ii scoate statia ta :roll: - lui ii trebuie alimentare separata ...... montajul nu facand decat cuplarea/decuplarea iesirilor amplificatorului la bornele statiei prin intermediul unui releuceea ce vezi tu acolo in partea din stanga sus a schemei, ca montajul preia din semnalul de iesire al amplioficatorului, este pentru "diagnosticare" (sa ii zic asa) adica detecteaza prezenta curentului continuu, a curentilor mari de scurt circuit pe iesire etc....ceea ce ai vazut tu pe statia ta - mufe langa care scrie DECK si ce mai ai tu acolo sunt mufe de intrare ... adica pe acolo bagi semnal in statieBAFTA !!!
Link to comment

Mufele alea nu is pentru semnal audio!!! De asta is absolut sigur! Semnalul audio intra pe 3 seturi de mufe RCA.

Mufele de care ziceam eu is niste mufe atipice (eu cel putin nu am mai vazut), dintr-un plastic alb (asemanator cu cel din mufele molex). Gaurile (ii mufa "mama") is ca cele din mufa de alimentare a placii de baza (gaurile cu 2 colturi taiate). De scris... langa una scrie "~14V (DECK)", iar langa cealalta "~10V (TURNTABLE)". Nu am schema amplifului, nici macar o carte tehnica (e second), dar logica imi spune ca nu au cum sa fie decat mufe de alimentare sau, eventual un fel de pornire de la distanta, un fel de stand-by (sa porneasca ampliful doar cand pornesti deck-ul), dar e foarte putin probabil!

Eu ma gandeam sa folosesc una din cele doua mufe ca si sursa de curent pentru montaj.

Promit ca mai tarziu bag voltmetrul in ele! (sper sa nu prajesc ceva)

Mersi!

 

PS: Astept raspunsul lui sorteh

 

Pentru webmaster: nu am primit nici un mail care sa ma anunte ca am raspunsuri desi in profil optiunea mi-e activata!

Link to comment

O protectie de mare exceptie, cu:

Temporizare la cuplare

Detectarea tensiunii de pe traf (disparitia tensiunii de pe secundar)

Protectia termica (de pe radiator, combinat cu ventilatia)

Protectie la curent (varfuri la iesire)

Protectie la tensiune continua

Protectie impotriva supramodulatiilor

o gasiti pe http://www.epsicom.lx.ro/docdown/ep0077.pdf

Circuitul imprimat vi-l pot livra separat de celelate module numai si pentru simplul fapt ca este exceptional si merita pus pe orice PA la care tinem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines