Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema amplificator

BoGdI

Recommended Posts

Buna ziua.

Am facut un amplificator cu Tda 2050 pe care l-am alimentat la 40 de v si 2 condensatori au curs pentru ca aveau un voltaj mult mai mic.Am schimbat condensatori care au puscat dar amplificatoru nu dadea nici un semn.Azi am schimbat CI si condensatori ceramici,restul condensatorilor is de 50v,dar tot nu da nici un semn.Doar CI se incalzeste fft tare.

Inainte sa puste condensatoarele amplificatorul mergea bine,asta a tinut vreo 5 minute.

Ce as putea sa fac cu el??ii posibil din cauza lichidului scurs pe placa sa nu mearga???nu l-am curatat foarte bine.

Azi l-am alimentat la 16v nu ii posibil sa il fi ars pe asta nou.

Cum pot verifica daca ii bun Tda-u??in caz de orice eventualitate.

Multumesc anticipathttp://elforum.info/posting.php? ... ilies&f=5#

• Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Aia a fost prima data,la +-40 de v atata da transformatoru dupa redresare si filtrare.Dar am schimbat si CI si aia doi condensatori si acum il alimentez la +- 16 si tot nu mergeM-am uitat si eu in datasheet dar nu inteleg mare lucru.Numai primele pagini.Ce piese sa mai schimb pe placa??

Sterge bine placa de electrolitul scurs (speli cu alcool izopropilic si usuci bine sa nu ramina picaturi de lichid). Alimentezi cu +/-16Vcc si masori ce tensiune ai intre pinul 4 si masa. Bineinteles ca inainte verifici daca ai toate piesele corect lipite pe pcb. La masurare, nu conectezi difuzorul.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines