Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Added mass to cone....


notchman

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca a folosit pana acuma cineva acest procedeu cu succes.Am posibilitatea de a executa la un strung de precizie , inele cu diferite mase care ar putea fi folosite in acest scop , si pot fi lipite in jurul calotei ...Cam care ar fi valoare maxima in grame ?Diful ar trebui pus in plan orizontal si nu vertical ?

Link to comment
  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    2

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest kameleon

~150g, clar ca depinde si de f dorit.Yo facut, dar mai demult. Din gresheala ajunsesem la 5hz cu el in cutie.Metode: 1.facut un cerc de sirma multifilara de cupru(~8mm). lipit cu super glue.2.cerc din sirma de fier moale(1mm) multe spire. Spirele se bobineaza cu atza groasa si se lipesc cu cositor alocuri. Super glue pe dif.3.flexor de cauciuc lipit cu sg.Se acorda, cu diful in boxa la putere mica, recomand pe frecventza unei note muzicale(parca Do). Se foloseshte un generator de semnal cu sweep, eventual unul PC. Parca 22Hz e oka.Se intareshte lipitura.Zone:1. injurul calotei> scad mediile si inaltele.2.linga suspensie>> se poate rupe membrana, inalte, medii-inalte.E bine de pus una mare in centru si una mica linga suspensie.

Link to comment
Guest kameleon

Dealtfel un fapt mai putzin cunoscut, de marii constructori de boxe simulate pe PC cu date x, ar fi ca boxa trebuie acordata pe o nota muzicala, deci cumva de intervenit si asupra difuzorului. Deci oricit de extra-super-nemaipomenita-calitate americano/japonezo/chinezeasca/nemtzeasca/ruseasca ar avea diful, sistemul va suna prost(de intrebat un muzician profesionist).Bafta.

Link to comment

150gr ? la ce dif , banuiesc ca de minim 12", ca altfel la un dif mai mic, se descentreaza intr'un timp destul de scurt , ...pentru ca masa adaugata o sa depaseasca masa conului , ..eu ma gandeam ca o adaugare de max 30%, nu ar duce la deterioarea accentuata in timp a sistemului de suspensie mobila a unui dif, ...Bineinteles ca o astfel de practica duce la o restrangere destul de acentuata a gamei de frecvente reprodusa de un dif x, difuzor care oricum nu poate lucra corect si linear in mai mult de 3 octave......Exceptie fac unele PA'uri...

Link to comment
Guest kameleon

pai o sa fie de subwoofer, si ma interesa 22-44hz( 1octava).Am facut cu un dif de 50cm si unu de 15cm. Se subintelege ca trebe centrat "perfect"....Faci diverse incercari, pina obtzi un sunet placut pt tine. potzi folosi scoci dubla fatza.Difuzoarele de bass au distorsiuni de ~50% mai ales in partea joasa, deci faza cu liniar si corect e foarte amuzanta.Pe net se gaseshte ceva material relativ la subiect. Contoverse multe, rezultate opuse.Ar fi bine ca si simulatorishtii de boxe sa spuna ceva.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines