vlad_vasile Posted August 3, 2005 Share Posted August 3, 2005 M-am pricopsit cu un receptor digital pt satelit si am zis sa-l pun la treaba. Numai ca la un moment dat incep sa apara pe tv niste deformari ale imaginii(ingustari pe verticala si pe orizontala) ca si cum ar fi probleme cu tensiunea retelei. Am verificat si de la tv nu e, am incercat sa iau semnal modulat prin rf out de la receiver dar persista problema(era de asteptat). Am mai observat ca daca trag o "palma" peste el cand face figurile astea se mai potoleste pt un timp. L-am desfacut si are o sursa care da 3V , 5V, 12V, 30V, tensiuni aparent corecte. Ma gandesc ca problema s-ar putea situa in sursa sau in etajele finale de prelucrare video(amplificator probabil,dar nu am nici macar o schema bloc).Chiar un contact imperfect prin acea zona.Daca aveti vreo recomandare cu privire la ce pot face ca sa mearga ar fi ok.Receiverul se numeste ARISAT. Link to comment
cniky Posted August 3, 2005 Share Posted August 3, 2005 daca mai ai garantie la el su-l la service. Treba cu `palma` cam suna a contact imperfect, chiar pe sursa, asa ca ia-l la verificari. Link to comment
vlad_vasile Posted August 3, 2005 Author Share Posted August 3, 2005 Garantie nu am, nu e luat de aici, cred ca o sa incep masuratori mai amanuntite. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now