Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TECHNICS SU-Z980 modificare


Recommended Posts

Guest al3xand3r

Vreau sa modific un technics SU-Z980 2x120W. vreau sa inlocuiesc partea de amplificare cu ceva... tranzistori... orice numa integratu lui nu(SVI 3205B) care s-a prajit de 3 ori...... problema e ca asi vrea sa folosesc panoul frontal cu selectorul de intrari , afisaj si reglaje. nu stiu daca merita... o sa dau in curand detalii despre integratele de pe panou si placa interna....transf. lui are 2x46V la vr-o 2-3A.. astept intrebari si pareriMS anticipat

Link to comment
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    3

  • adi_0106

    1

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest al3xand3r

nu ma interseseaza partea de amplificare deoarece voi folosi un kitoricum tensiunea transformatorului e mare, dar vad eu, ce ma intereseaza cel mai mult e daca o sa pot folosi panoul frontal cu afisajul care are 5 conectori a cate 5-10 pini, afisajul e cu lampa...nu am reusit sa gasesc o schema la ea daca gasete cineva sunt fffff recunoscator

Link to comment

hmm.. pai pui kitul ala (sau amplificatorul de-l construiesti) si gata, adica doar il alimentezi, lipesti firele de iesire catre difuzoare la mufe si intrarile la potentiometru sau unde er aintrarea in integrat.. si GATA

Link to comment

parerea mea este ca e cam dificil sa faci o astfel de "manevra"am patit-o eu .... aceeasi treaba - cu o statie ruseasca - traf mare si fain in ea, protectii, soft-start, sector cu push-buton de intrare, si inca cateva rahaturi - si avea amplifuri cu KT-uri, din care unu era "adormit" ........ si de ce sa nu ma apuc eu sa scot amplificatoarele si sa pun kituri cu TDA7294 - a mers o p..a :evil: - de pe placa amplificatorului plecau mai multe fire decat ar trebui (alimentare, intrare si iesire) :roll: si astfel (jucandu-ma pe acolo si incercand sa repar cate ceva) am parlit tot ce mai era prin statie :cry: si astfel am ramas numai cu cutia, trafu, redresarea si cei 16 cond de 1000 microF din filtraj :( si astfel m-am apucat si am reconstruit totul de la 0ideea !!! : ai grija ce si cum faci pe acolo prin statie ...... poate ramai fara nik din ea (asa ca mine :cry: ) BAFTA !!!

Link to comment
Guest al3xand3r

mersi de raspunsuri, dar nu reuseste nimeni sa gaseasca schema statiei ? eu n-am noroc, nush..... si din datasheeturi la integrate nu reusesti mare lucru, am sa incerc sa vad ce pot sa fac prin ea. daca prajesc ceva ... asta e.... bafta tuturor

Link to comment

nu scrie in datasheet-ul integratului care-s pini de intrare si respectiv iesire? nu prea cred....

da-ne si nou link cu datasheet-ul integratului SVI 3205B ca eu nu-l gasesc (eventual da-mi-l pe mail la [email protected] )

 

daca stii pini de semnal de intrare si pe cei catre difuzor nu vad nici un impediment sa inlocuiesti integratul final si ..in rest nu afectezi afisajul si alte alea.... ce-ti da cu.... virgula?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines