Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

reglare volum


makaymms

Recommended Posts

  • Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • makaymms

    5

  • niq_ro

    4

  • adi_0106

    2

Popular Days

Top Posters In This Topic

pai scrie la pagina a 2-a din prospect: "Avind in vedere sensibilitatea mare a amplificatorului se recomanda aplicarea semnalului la intrare folosind un potentiometru de 10K-50K pentru a se evita intrarea amplificatorului in limitare ca urmare a nivelului de semnal prea mare."

 

ca la orice amplificator, pui pe intrare potentiometre :wink:

vezi ceva despre asta la http://www.niqro.as.ro/boxe_active.htm

 

deci pui un potentiometru cu 4 potentiometre in el, sau 2 stereo cuplate mecanic sau un integrate (integrate) de reglaj al volumului....

 

PS: la ce aplicatie vrei sa-l folosesti? calculator, masina?

 

pentru ceva mai sofisticat, poti folosi schemele de la:

http://www.electronics-lab.com/projects/audio/033/ sau

http://www.aaroncake.net/circuits/volume.htm (e aceeasi)

sau asta:

Posted Image faci 4 module identice comandate de un singur potentiometru sau de mai multe, depinde cum vrei..

Posted Image

Posted Image

Link to comment

sa nu uit... sa pui la fiecare modul pe intrare cate un semireglabil, sa reduci din valoarea semnalului, ca se recomanda 0,1V pe intrare la schema asta...da' pana la urma la ce o sa folosesti amplificatorul?

Link to comment

pai un potentiometru are 3 pini - notati cu 1,2,3 sau A,B,C - cum te uiti de deasupra - adica cu manerul (ala care se invarte) la inspre tine si pinii in jospe primul pin din stanga pui firul cald de la calculatorpe pinul din mijloc pui firul cald de la amplificator (intrarea)pe pinul din dreapta pui masa sper ca ai inteles ce vreau sa zic :roll:

Link to comment

nu mai fac nici o schema. Zii si mie cum montez potentiometrul ala 10-50k pe intrari k habar nam. o sa il folosesc la calc.

raspuns pus pe la inceput:

ca la orice amplificator, pui pe intrare potentiometre

vezi ceva despre asta la http://www.niqro.as.ro/boxe_active.htm

da' nu prea te-ai uitat :cry: asa ca INSIST sa te uiti :x

si suplimentar:

Posted Image

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines