Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum sa ne pazim de tranzistoare contrafacute...


Vizitator codebutcher

Postări Recomandate

Conform DEX termenul contrafacut se refera la un produs care are "parametri" asemanatori cu produsl original-in linii mari. Se poate contraface alcoolul,, parfumuri, etc. dar nu o componenta electronica , ci numai un produs finit.Intreprinderile producatoare de componente electronice nu fabrica numai componente clasa I-a mai scot si componenete declasate (cu acea toleranta) care la testare (CTC) se apropie de parametrii proiectati.Aceste componente sunt vindute in special la un pret mai mic decit cele clasa I-a.Cele care nu intrunesc valorile de toleranta conform normelor internationale ISO 9002 sunt reciclate De la producatorul de componente si pina la tine acasa sunt o gramada de intermediari care trebuie sa traiasca, si care vind toate componentele la pretul celor "adevarate".O companie cum e Vitacom (personal fac afaceri cu ei de cind au deschis in Cluj in apartamentul de pe Pasteor) achizitioneaza da la alti furnizori, aia de la altii si tot asa. Snt putine contractele cu marile intreprinderi pentruca conditiile economice impuse prin contract sunt foarte dure si pe sume fabuloase si nu accepta intirzieri in transferul banilor, pentruca platesti penalizari de vomiti.Daca in laboratorul personal dispui de "scule" cu care poti verifica componentele, acele placi de proba pe care mai intii testezi montajul pe diferite portiuni si apoi faci cabajul final, ai sa vezi ca nu mai arunci si nu injuri pe la toate colturile, caci defapt nu-ti injuri decit nestiinta si prostia de a nu fi luat in calcul fiecare amanunt. Asa ca termenul de componenete contrafacute e cam nelalocul lui.Spunea cineva ca un condensator care are pe el tensiunea de 100V filtraza 100v. Dar 120V nu poate?

Link spre comentariu

Intreprinderile producatoare de componente electronice nu fabrica numai componente clasa I-a mai scot si componenete declasate (cu acea toleranta) care la testare (CTC) se apropie de parametrii proiectati.Aceste componente sunt vindute in special la un pret mai mic decit cele clasa I-a.Cele care nu intrunesc valorile de toleranta conform normelor internationale ISO 9002 sunt reciclate ..............................................................................................Asa ca termenul de componenete contrafacute e cam nelalocul lui.Spunea cineva ca un condensator care are pe el tensiunea de 100V filtraza 100v. Dar 120V nu poate?

pai da atunci tu vrei sa zici ca TOATE tranzistoarele(ca despre alea era in principal vorba,ca la integrate cam sunt in prinicpal de acord cu tine) tu zici ca toti tranz sunt facuti de firma "originala"???pai cum de difera scrisul???? adica sunt de acord cu tine ca mai vand si cal a 2-a cum se zice,dar sunt si MULTI tranz care sunt facuti pe undeva pe vapor sau ceva, si aia NU respecta nik, si in principal NU sunt facuti de firma care scrie pe ei...si nu cred ca vrei sa insinuezi ca se produc INTENTIONAT tranzistori cu siliciul mult mai mic ,adica firma produce cu caps de siliciu de 4x4 mm si de 3x3mm,sau mai mic...nu cred ca pot sa difere atat de mult STAS-ul din fabrica :shock: :shock:

Spunea cineva ca un condensator care are pe el tensiunea de 100V filtraza 100v. Dar 120V nu poate?

pai depinde de ce cond ai....alea vechi probabil a merge....la astea noi..cine stie...probabil merge,da tre cond SUPER bun...oricum eu la un cond care scria pe el 25V l-am pus pe la 40V (la alim la un tda7294) si functioneaza si acum...(cel putin asa cred) ...ala era un cond vechi....dinala recuperat de prin nu mai stiu ce ..un tv sau o alta statie,parca...
Link spre comentariu

Conform DEX termenul contrafacut se refera la un produs care are "parametri" asemanatori cu produsl original-in linii mari. Se poate contraface alcoolul,, parfumuri, etc. dar nu o componenta electronica , ci numai un produs finit.Intreprinderile producatoare de componente electronice nu fabrica numai componente clasa I-a mai scot si componenete declasate (cu acea toleranta) care la testare (CTC) se apropie de parametrii proiectati.Aceste componente sunt vindute in special la un pret mai mic decit cele clasa I-a.Cele care nu intrunesc valorile de toleranta conform normelor internationale ISO 9002 sunt reciclate De la producatorul de componente si pina la tine acasa sunt o gramada de intermediari care trebuie sa traiasca, si care vind toate componentele la pretul celor "adevarate".O companie cum e Vitacom (personal fac afaceri cu ei de cind au deschis in Cluj in apartamentul de pe Pasteor) achizitioneaza da la alti furnizori, aia de la altii si tot asa. Snt putine contractele cu marile intreprinderi pentruca conditiile economice impuse prin contract sunt foarte dure si pe sume fabuloase si nu accepta intirzieri in transferul banilor, pentruca platesti penalizari de vomiti.Daca in laboratorul personal dispui de "scule" cu care poti verifica componentele, acele placi de proba pe care mai intii testezi montajul pe diferite portiuni si apoi faci cabajul final, ai sa vezi ca nu mai arunci si nu injuri pe la toate colturile, caci defapt nu-ti injuri decit nestiinta si prostia de a nu fi luat in calcul fiecare amanunt. Asa ca termenul de componenete contrafacute e cam nelalocul lui.Spunea cineva ca un condensator care are pe el tensiunea de 100V filtraza 100v. Dar 120V nu poate?

Domnule Spranceana,Nu inteleg mesajul dvs.Daca un parfum poti sa-l mirosi, un "alcool" poti sa-l gusti, un tranzistor trebuie mai intal sa-l cumperi si mai apoi sa-l testezi.Din pacate pe tranzistoarele contrafacute nu scrie "eu sunt fals" si chiar funtioneaza in anumite conditii.Tot din pacate, nu pot sa ma plimb din magazin in magazin cu placa de test, sursa aferenta si aparatura de masura dupa mine. Nu putem decat sa semnalam acesta problema importatorilor autohtoni, care - cu siguranta - nu au nici o vina decat aceea de a importa componente la preturi "dubioase".Aici noi nu vorbim despre componente care nu se incadreaza in clasa de toleranta, ci de componente care nu au nimic de a face cu originalul.
Link spre comentariu

Din pacate nu e vorba de rebuturi "ciordite" de la reciclare...Pentru ca producatorii serosi(cei care prduc componentele originale) sunt seriosi pana la capat si nu trimit rebuturile la folosireIn cazul componentelor contrafacute despre care vorbim noi(fie ca e corect din punct de vedere al exprimarii, fie ca nu) se observa clar ca e vorba de rea intentie pentru ca acele pastile de siliciu sunt mult mai mici si la fel si clemele catre terminale.Ele sunt facute sa fie foarte ieftine(ca pret de productie) si vandute cui vrea sa le cumpereO metoda de protectie impotriva falsurilor ar putea fi sa nu cumparam componente scumpe(nu cred ca renteaza pentru acei nenorociti sa falsifice componente care sunt si originale ieftine - gen 2n3055, bA741, sa). Din pacate acesta metoda nu prea se poate aplica(componentele nu sunt ieftine degeaba) pentru ca si calitatea costa si ne mai trebuie si componente serioase...Mai avem posibilitatea sa asteptam relansarea firmelor romanesti de profil(sa speram ca nu le cumpara chinezii :lol: )... Apropo, daca stie cineva ce firme romanesti de profil mai produc si unde mai au desfacere e rugat sa ne anunte si pe noi.De aceste belele ar putea sa ne scape importatorii daca ar testa 1% din fiecare lot pe care il primesc sau macar de fiecare data cand incheie contract cu un nou furnizor... dar ei nu au stofa de ingineri ci de patroni bisnitari crestini care "cred si nu verifica", mai ales in cazul in care le cresc profiturile...

Link spre comentariu

Cu formula de adresare sunt perfect deacord dar nu-ti permit sa-mi schimi numele. Daca ai fi o persoana deschisa si nu frustat de anumite situatii ti-ai da numele in clar.Esti mult pre tinar sa sti ca si Microelectronica ca si IPRS Baneasa ,IAUC Bucresti, Tehnoton Iasi practicau acelasi stil. Am facut practica acolo si stiu ca asa este.Ce semnalezi dumneata importatorilor e fix pix ei stiu lucrul asta dinainte de a afla dumneata de pe acest forum.

Link spre comentariu

Cu plimbatul prin magazin cu sculele te inteleg, nu le ai, deci.. :lol: Cu gustatul si mirositul....la o aripa de masina facuta de Dacia si una facK-uta de Cucuiu SRL s-ar putea sa vezi ca aia de Dacia se potriveste perfect si cea de SRL o iei la batut cu ciocanu si tot nu vine.Vale are dreptate, dar nu avem curajul sa recunoastem ca am vrea sa cumparam componente de buna calitate dar n-avem bani.Condensatoarele au scris pe ele tensiunea de lucru pentru a fi sigur ca la acea tensine isi pastraza capacitatea. La o tensiune de lucru mai mare producatorul nu garanteaza, totusi practica arata ca pina la 30% peste tensiunea nominala de lucru parametri electrici nu se scimba "vizibil" in timp

Link spre comentariu
Vizitator raduvm3000

Conform DEX termenul contrafacut se refera la un produs care are "parametri" asemanatori cu produsl original-in linii mari. Se poate contraface alcoolul,, parfumuri, etc. dar nu o componenta electronica , ci numai un produs finit.Intreprinderile producatoare de componente electronice nu fabrica numai componente clasa I-a mai scot si componenete declasate (cu acea toleranta) care la testare (CTC) se apropie de parametrii proiectati.Aceste componente sunt vindute in special la un pret mai mic decit cele clasa I-a.Cele care nu intrunesc valorile de toleranta conform normelor internationale ISO 9002 sunt reciclate De la producatorul de componente si pina la tine acasa sunt o gramada de intermediari care trebuie sa traiasca, si care vind toate componentele la pretul celor "adevarate".O companie cum e Vitacom (personal fac afaceri cu ei de cind au deschis in Cluj in apartamentul de pe Pasteor) achizitioneaza da la alti furnizori, aia de la altii si tot asa. Snt putine contractele cu marile intreprinderi pentruca conditiile economice impuse prin contract sunt foarte dure si pe sume fabuloase si nu accepta intirzieri in transferul banilor, pentruca platesti penalizari de vomiti.Daca in laboratorul personal dispui de "scule" cu care poti verifica componentele, acele placi de proba pe care mai intii testezi montajul pe diferite portiuni si apoi faci cabajul final, ai sa vezi ca nu mai arunci si nu injuri pe la toate colturile, caci defapt nu-ti injuri decit nestiinta si prostia de a nu fi luat in calcul fiecare amanunt. Asa ca termenul de componenete contrafacute e cam nelalocul lui.Spunea cineva ca un condensator care are pe el tensiunea de 100V filtraza 100v. Dar 120V nu poate?

Acum, cititnd ce ati scris dvs despre produse "contrafacute" inteleg ca sunt un prost care vrea sa-si repare monitorul, se duce sa-si cumpere o piesa de schimb, si tot acel prost e de vina ca a cumparat un tranzistor care "vrea" sa fie,si e la fel (vizual) cu ceea ce scrie pe el, dar e cu totul altceva! Iar cand e pus sa functioneze, o face. Dar o face aproximativ 0.5 secunde (zero virgula cinci), si se arde dupa aceea. Asadar sa tac din gura si sa dau banii pe piese CONTRAFACUTE (de altii) si sa nu incerc sa fac nimic in privinta asta! Sau am inteles eu gresit? (ca doar injur prostia si nestiinta mea, nu?)
Link spre comentariu

Salutare Natiune,

 

Subiectul vostru e fierbinte , traiasca revolutia electronicii :!: dar nu cu piese contrafacute :d sau cu angajatii infiltrati pe aici care isi apara firma care vind produse DE FOARTE PROASTA CALITATE :x adica mai slabe decat cele din clasa I-a :x , si cred ca ar trebui sa scrieti in continuare despre ele +

ca domnule Messe NOI va rugam SA SE FACA STICKY ACEST subiect pt sectiunea Amplificatoare .

 

Totusi pt.a nu se face comentarii aiurea sugerez pt. fiecare fake sa se prezinte si dovada(pictura :wink: ) astfel toata lumea va fi multumita si va sti ce sa cumpere :d sau ce sa nu cumpere :roll:

 

 

Cu stima,

GigiZ :wink:

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Cat pot de repede voi face rost de un aparat foto digital si voi posta niste tz originali si fake de MJ15015 si 2 (cred) tz original de 15003 noi noutzi luati doar pt. a-i desface...m-a costat pe undeva la 150k buc. lei si vreau sa va spun ca aveau ceva semnalmente de fake (scrisul s-a dus f. usor cu acetona + nu era bine centrat pe capsula) dar cand l-am desfacut (unu din ei) avea "nasture" de racire+semiconductorul e de vreo 5mm x 5mm cu fir mai gros pe emiter. Seama cu ceea ce mai este prezentat pe site-uri cu privire la MJ15004 original (complementarul sau). Dupa ce voi posta (abia astept sa pun mana pe aparat) sa-mi spune-ti daca e tzapa sau nu. Oricum va voi zice si firma de unde l-am luat...

Link spre comentariu

pai e clar ca e a doua...dar nu stiu de ce s-a dus scrisul cu acetona...

si cand e desfacut semiconductorul e relativ mare pus pe "buton" de racire...(apropo, nu putem intra pe un chat? e cam nasol cu posturi)

uite si o poza la ce am gasit eu in interiorul la 2 mj15024/25 , la 03/04 ar trebui sa fie cam la fel...

 

Posted Image

(clic pe imagine)

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări