Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
tvicol

Ce multimetru aveti ?

Recommended Posts

Ca electrician te descurci foarte bine cu prima zecimala dupa virgula. Ca electronist iti mai trebuie si a-2-a iar daca esti pretentios si lucrezi cu circuite mai ingrijite care cer precizie, e bine sa o ai si pe a-3-a. Dar ca sa te bazezi pe ultima zecimala iti mai trebuie inca una care poate fi cu o toleranta mai mare, de 20% sa zicem dar care te asigura ca ai precizie la ultima zecimala relevanta. Ce s-o mai dam la intors, daca lucrezi serios ai nevoie de scule bune. Da, nu vorbim sa arunci banii pe geam investand mii de euro intr-un multimetru dar 100-200 de euro ar trebui sa-i pui deoparte pentru asa ceva. Daca esti la nivel de amator nepretentios merge orice.

In service/depanare ajung 1-2 cifre dupa virgula dar cind faci testare si/sau optimizare de scheme iti cam trebuie mai multe.

Citeodata si 3 cifre dupa virgula reprezinta mult prea putin (m-am lovit eu de un astfel de caz). De exemplu la verificarea unui ADC pe 16biti.

Edited by sesebe

Sesebe.Ai scule verificate metrologic?Am văzut şi la unii,bine dotaţi cu aparatură de firmă,diferenţe semnificative la a treia zecimală.Asta trecând pe lângă eroare declarată de măsură,a aparatului.

Totul e relativ...Mi-aduc aminte că făceam la laborator măsurători cu final de medie şi,să zic,dispersie valori...

Acum 2 ore, yo8tot a spus:

nici unul nu poate masura temperatura

Pentru Solartron, PDM, DT nu am domeniul de masura temperatura. EM5510 arata, cu o sonda 19,6 grade Celsius iar cu cealalta 19,7.  AX588B arata, intr-adevar fara virgula, 20 grade Celsius. Cu termometul de camera vad 19,5 grade, sonda meteo imi arata 19,8 iar termostatul 19,6. Daca cineva ma intreaba ce temperatura am in camera, ii spun ca am 19 grade.

Românul masoara cu micrometrul, traseaza cu creta si taie cu toporul.

Branca, din pacate, aparatele nu sunt verificate metrologic. Doar Solartronul a fost verificat ...acum 20 de ani. Deci...habar nu am. Dar, pentru cât si ce masor eu, e OK.

Acum 10 minute, icar a spus:

Pentru Solartron, PDM, DT nu am domeniul de masura temperatura. EM5510 arata, cu o sonda 19,6 grade Celsius iar cu cealalta 19,7.  AX588B arata, intr-adevar fara virgula, 20 grade Celsius. Cu termometul de camera vad 19,5 grade, sonda meteo imi arata 19,8 iar termostatul 19,6. Daca cineva ma intreaba ce temperatura am in camera, ii spun ca am 19 grade.

Românul masoara cu micrometrul, traseaza cu creta si taie cu toporul.

Branca, din pacate, aparatele nu sunt verificate metrologic. Doar Solartronul a fost verificat ...acum 20 de ani. Deci...habar nu am. Dar, pentru cât si ce masor eu, e OK.

Si pare ca romanul nici nu citeste bine la ce da reply. Era vorba de LM35. In cazul acesta incertitudine e mai mare de un grad in sus sau in jos.

Daca vorbim de masurat temperatura cu sondele multimetrului atunci DT9205 intradevar nu are domeniu respectiv, dar fratele lui mai mare si identic ca specificatii DT9207 are. Si precizia este +/- 3.3 grade. Plus 3 digiti. 

EM5510 are domeniul de masura -40/+1000 grade. Dublu fata de DT. Precizia le-a si fost rusine sa o mentioneze. Dar cred ca este evident pe unde se invarte. Daca e macar ca DT-ul e bine. 

Iar legat de temperatura in camera, eu simt clar cand sotia schimba pe ascuns termostatul de la 21 la 22 grade. In mai putin de 30 de minute. A incercat sa il modifice si dupa ce m-am culcat dar m-am trezit dupa 2 ore ca visam ca e prea cald :)

Am luat in considerare ca se duc pe scala care trebuie. In cazul multimetrelor respective asta ar fi scala de 2V. Cu exceptia lui EM5510 care are si o scala de 0.4V. Dar din pacate in cazul lui nu e specificata acuratetea. Asta e semn rau de obicei. Acum pe scala de 2V la modelele acelea eroarea se invarte pe la+/-0.5%. Adica +/- 10mV si ceva digiti. Adica exact un grad.

In realitate tot timpul precizia este semnificativ mai buna decat in specificatii (sau aproape tot timpul). Cum se vede si in postarea de mai sus a lui Marian. Dar nu te poti baza pe asta.

Edited by yo8tot

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

Sesebe.Ai scule verificate metrologic?Am văzut şi la unii,bine dotaţi cu aparatură de firmă,diferenţe semnificative la a treia zecimală.Asta trecând pe lângă eroare declarată de măsură,a aparatului.

Totul e relativ...Mi-aduc aminte că făceam la laborator măsurători cu final de medie şi,să zic,dispersie valori...

Cind am nevoie sa verific calibrarare la cel personal fac citeva masuratori comparative cu unul de la servici, iar cele de la servici, da sint calibrate conform procedurilor necesare macar o data pe an de o firma externa. Oricum acasa nu am nevoie sa fac masuratori cu 3-4 zecimale, si este suficienta precizia de minim 0.1% pe VDC ce o are multimetrul meu (BM829).

Edited by sesebe

Acum 6 ore, yo8tot a spus:

Era vorba de LM35.

Corect, dar noi vorbeam de pere, nu de alune! Adica, faceam vorbire despre cele cinci aparate pe care le am. Ca sunt aparate care indica temperatura din 10 in 10 grade, e fix treaba lor. 

In fine, fiecare da banul si ...precizia, cât il tine sufletul. Ca buzunarul...