Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
tvicol

Ce multimetru aveti ?

Recommended Posts

TRUE RMS e utilă în cazul semnalelor nesinusoidale.La sinus pur orice multimetru ordinar măsoară bine.Ca un exemplu practic, măsoară tensiunea după un regulator cu triac.Acolo se vede cine ştie TRUE RMS...

Eu am un Philips true RMS, model PM2517X. Din păcate nu am sonda de temperatura. Momentan nu am foto dar o să postez în curând.

O să-l scot la vânzare, dacă sunteți interesați propuneți un schimb cu alt multimetru.

Edited by Ovidanie

M-am uitat putin pe topicul de pe eevblog mentionat mai sus. Vad si niste multimetre 8+1/2 digiti pe acolo. Hard core volt nuts :)

Peste 6+1/2 parca fiecare digit creste pretul aproape cu un ordin de marime.

Edited by yo8tot

Am masurat, cu diverse aparate, o baterie de 9V. In gol, ca mi-a fost lene sa mai caut un LED si o rezistenta.

- Solartron 7040 = 9,267V

- PDM 300C2 = 9,28V

- DT 9205A = 9,27V

- EM5510 = 9,28V

- AX 588B = 9,25V

- AX7020 = 9,3V.

Acesta din urma e cu ac, scala cu oglinda. Ca odinioara. Credeti ca ma intereseaza daca a doua cifra dupa virgula, e 8 sau 7? Pe vremea cind eram si eu mai tanar, 9,3V erau suficienti!

13 minutes ago, icar said:

Am masurat, cu diverse aparate, o baterie de 9V. In gol, ca mi-a fost lene sa mai caut un LED si o rezistenta.

- Solartron 7040 = 9,267V

- PDM 300C2 = 9,28V

- DT 9205A = 9,27V

- EM5510 = 9,28V

- AX 588B = 9,25V

- AX7020 = 9,3V.

Acesta din urma e cu ac, scala cu oglinda. Ca odinioara. Credeti ca ma intereseaza daca a doua cifra dupa virgula, e 8 sau 7? Pe vremea cind eram si eu mai tanar, 9,3V erau suficienti!

Poate in cazul tensiunii unei baterii. Dar sa zicem ca masori temperatura cu un senzor precum LM35. Care variaza iesirea cu 10mV/°C. Cum stii daca sunt 20 sau 24°C daca tu citesti numai prima zecimala? E doar un exemplu.

Legat de cititul cu oglinda, nu poti vedea si a doua zecimala? Ai privit perfect perpendicular? Era aparatul pus pe masa in pozitia corecta?

Ba in plus fata de precizie mai este si viteza de masurare. La atelierul meu tensiunea iarna cade spre 160vac si face asta foarte haotic. Ieri in timpul muzicii m-am trezit ca la pasaje cu bas au aparut niste baraieli foarte urate. Problema era ca tensiunea generala scazuta facea ca pe tranzistorul cascoda al generatorului de curent sa nu mai existe tensiune deloc uneori, inchizand tranzistorul. Cu multimetrul Voltcraft si UNI-T aveam 3v pe tranzistor  si totul parea ok dar cand am masurat cu Brymen BM869s care masoara de multe ori pe secunda am observat cum scade tensiunea de alimentare pentru scurt timp. Am avut confirmarea defectului pe care il banuiam. Celelalte multimetre nu doar ca nu-mi aratau problema dar ma mai si faceau sa cred ca defectul nu este acolo, ma induceau in eroare daca le dadeam crezare.

Practic vorbind, pe langa precizie si viteza de masurare este importanta.

Edited by sk24bpo

Pe langa viteza crescuta mai sunt o multime de motive din care voltmetrele cu multi digiti sunt utile. Motive care nici macar nu au legatura cu precizia. Inteleg ca lumea nu prea le foloseste pentru problemele respective. Nici eu nu prea o fac. Dar afirmatia asta recurenta ca e suficienta o zecimala, hai doua, sau ca pe vremea mea era  ... e ceva intre strugurii sunt acri si lipsa de cultura generala in domeniul masuratorilor. 

Edited by yo8tot

Acum 16 ore, Mircea a spus:

daca sunt 20 sau 24°C daca tu citesti numai prima zecimala? E doar un exemplu.

Simplu, multimetrul afiseaza, dupa virgula,  2 zecimale, sau trei, dupa caz. O rezolutie de 10mV, nu insramna 4 grade Celsius. Aparatul imi afiseaza o zecimala dupa virgula, in cazul temperaturii, adica 23,5 grade Celsius sau 28,9 grade Celsius.

A doua zecimala, la aparatul cu ac, nu se poate citi, in cazul sculei pe care o detin, din cauza impartirii scalei. Are niste capete de scala cam aiurea: 10, 50, 250 si nici scala nu e prea larga.

@yo8tot, nu e vorba de lipsa de cultura in masurari. Inchipuieste-ti ca 30 de ani cu asta mi-am batut capul. Vorbim aici de cifre semnificative si, de cele mai multe ori, ajung doua dupa virgula. 

Icar.Citim,citim,dar...sunt 6 aparate care au valori cam diferite...La asta chiar nu contează a doua zecimală!Până la urmă care e aparatul mai precis,de "referinţă"?!

"Domestic" nu facem calibrare metrologică la aparate şi e o problemă.Foarte puţini care au şi etaloane de volţi...Şi alea mai trebuie verificate,din când în când.