Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

Eu sunt multumit de AVOmetrele pe 3V pe care le am.

Da, sunt modeste - cu cap de scala 6000 - cel pentru SMD are numai 4000, dar aceasta este acoperitor pentru nevoile mele.

 

Alimentarea o fac din acumulatori LiFePO4 care au o tensiune maxima de incarcare teoretica de 3,6-3,7V dar pe care le incarc la 3,4V dar depasind peste 90% din capacitatea maxima deoarece folosesc incarcare lenta.

Toate sunt deja alimentate astfel, dar nu am finalizat "bibileala" ... pentru ca la final  toate vor avea borna coaxiala si se vor incarca similar cu vechile telefoane Nokia, adica direct in aparat, fara a trebui sa scoti bateria, cu un incarcatorul dedicat.

 

O incarcare la jumatate de an sau poate mai rar pare sa fie nevoia lor, dar am selectat intentionat aparate cu consum mic, sub 2mA.

Atentie la consum, sunt aparate cu consum cu ordine de marime mai mare...

Pentru informatii despre consum o resursa buna este lygte-info.dk.

 

O varianta ieftina ar fi fost cu baterii li-polimer, asigurau o capacitate semnificativ mai mare... insa avand tensiunea de incarcare terminala la 4,2V inseamna riscuri pentru ceva cu alimentare cu 2 x AAA inseriate. Sigura este varianta mea, cu LiFe PO4.

Link spre comentariu

Am avut acumulatori la o gramada de aparate. I-am aruncat pe toti, mai am doi Li-po, pentru replica de M4. Folosesc baterii si la aparatul foto si la aparatele de masura. Toate merg cu baterie de 9V. Am cumparat Varta, nici nu mai stiu când. Nu lucrez 8 ore/zi, dar le mai uit portite. Unul din ele, desi zice ca se opreste daca simte ca nu e folosit, nu o face, asa ca ramâne deschis, cel putin pâna a doua zi. Bateria e de prin primavara.

Cât despre bateria aia de 9V/6Ah, nici macar gluma proasta nu poate fi! 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Eugen2 a spus:

Măi fraților, măi oameni buni: dăm două - trei sute de euro pe un aparat de calitate și ne zgârcim la o baterie de 5 lei, o dată la 3 luni, la un regim de folosire de 8 ore/zi? :)

S-a plâns cineva de bani? E vorba ca te lasă precum ansa la pistol, taman când nu trebuie. 

Link spre comentariu
Acum 9 minute, icar a spus:

Eu mereu am o baterie noua la indemâna.

Asa și? Și eu am o ansa la îndemână întotdeauna, "decat" ca nu se schimba singură.:rade:

Eu nu cumpăr baterii în avans, pt ca am oricum instrument cu baterie bună la orice ora. Nu stau doar în unul... Meteahna asta a rămas din tinerețe, când un aparat era bun la toate și îl și frecam zilnic. Acum îl folosesc dar mai tango asa, nu chiar intensiv. 

Link spre comentariu

@doru3160

S-au dat deja soluții, de către colegi, pentru problema aceasta: baterii de calitate sau acumulatori. 

Și nu stai în baza bateriei multimetrului, mai ai măcar una la îndemână, asemănător situației cu ansa pistolului de lipit: nu stai în nădejdea unicei anse din vârful pistolului, mai ai 2-3 gata făcute. Sau măcar o sârmă de cupru, durează 5 secunde să confecționezi o ansă. 

P. S. 

Scuze, Doru, între timp deja postasei. :D

 

Editat de Eugen2
Link spre comentariu

Benning MM7. 

 

Un aparat pe care-l folosesc de 10 ani la serviciu (electrician întreținere utilaje industriale). 

 

Am urmărit ofertele second hand și am cumpărat unul la jumătate din prețul unuia nou. 

 

Pentru mine, electronica este doar un hobby încă din adolescență (perioada kitt-urilor I.P.R.S. Băneasa a anilor '80).

 

Așa că acest aparat, pentru unii aproape necunoscut, îmi este mai mult decât suficient, din toate punctele de vedere. 

 

https://www.benning.de/produse/echipament-de-testare-masurare-si-siguranta/multimetru-digital/benning-mm-7-1.html

 

 

 

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări