Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

  • 7 luni mai târziu...

am vreo 5 buc ,in mare noi ,de toate felurile ,cel pe care folosesc la chestii mai "fine " este MAXWELL MX-25304 , masoara in plus   capacitati si inductante. ( rezistente pana la 200Mohmi )

Are si lumina in spatele ecranului LCD cuplabil ON-OFF , functie HOLD.       TRUE RMS.

Sunt multumit de el , si nu a costat o avere 

https://sogest.ro/multimetru-digital-masurare-inductie-25304-maxwell

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Eu cu astea lucrez.Am un prapadit de digital care este folosit in cazuri extreme,la multe zecimale,lucru foarte rar.Nici nu merita sa il expun aici.TL-4 este calul de povara 95%.Pentru treburi delicate folosesc 43201 sau 43101.Mavo si Hioki stau in paragina,de decor,alaturi de alea de uz didactic,datorita preciziei.20200101_105918.thumb.jpg.e2469eb15059f5b3fbabdf71a8b7aa72.jpg

20200101_110743.jpg

20200101_110002.jpg

20200101_110739.jpg

20200101_110816.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Nu e practic aparatul...l-am vazut la userul @Ovidanie si am stat pe ganduri daca sa-l iau sau nu!

Trebuie sa faci cate doua apasari la fiecare domeniu de masura...adica odata apesi Volti (sa zicem) si pe urma mai apesi inca un buton ca sa alegi tensiunea care o doresti masurata....deci nu are autoscalare. Sa nu mai vorbim ca la volti mai exista si a trei apasare...AC sau DC.

La fel si la rezistente si la amperi...intotdeauna cate doua apasari...model invechit....doar atat, ca este Tektronix. E bun acolo in raft.....ca aspect...dar cand te grabesti la depanat, nu prea mai e bun....sa stai sa faci atatea comutari.....il dai repede de-o parte si iei clasicul aparat de masura care printr-o simpla comutare il dai direct pe domeniul respectiv.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 46 minute, mac01 a spus:

Nu e practic aparatul...l-am vazut la userul @Ovidanie si am stat pe ganduri daca sa-l iau sau nu!

Trebuie sa faci cate doua apasari la fiecare domeniu de masura...adica odata apesi Volti (sa zicem) si pe urma mai apesi inca un buton ca sa alegi tensiunea care o doresti masurata....deci nu are autoscalare. Sa nu mai vorbim ca la volti mai exista si a trei apasare...AC sau DC.

La fel si la rezistente si la amperi...intotdeauna cate doua apasari...model invechit....doar atat, ca este Tektronix. E bun acolo in raft.....ca aspect...dar cand te grabesti la depanat, nu prea mai e bun....sa stai sa faci atatea comutari.....il dai repede de-o parte si iei clasicul aparat de masura care printr-o simpla comutare il dai direct pe domeniul respectiv.

Nu știu din cap cate multimetre am.

Sigur nu sunt in criza. Vreo 10 am 100% deși poate peste dublu.( o sa le număr sa vad exact cate am)

Am vrut să am acest multimetru . Pur și simplu.  Și dacă l-am vrut normal că m-am bucurat să îl găsesc la noi.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Asta cu colecţionatul de aparate e o ,,goangă,, ce nu ţine de necesitatea strictă a unui aparat în sine, ci de a le vedea frumos în raft.Mai e şi userul ,,soisun,, care are o magazie de osciloscoape diverse.Sunt convins că multe nici nu le-aţi folosit efectiv la depanări vreodată, poate doar să vedeţi dacă sunt funcţionale...

Link spre comentariu

Clar că unele le-am testat la cumpărare și doar atât. Depășesc lejer cred 200 de bucăți (chiar mi-am propus sa număr odată tot) de aparate de laborator(surse, generatoare, frecvențmetre, osciloscoape, punți, comutatoare, stații de lipit/dezlipit, testere,etc.).

 

IMG-20200306-190336.jpg

 

IMG-20200211-173425.jpg

 

IMG-20200208-145404.jpg

 

IMG-20191203-094503.jpg

 

 

Astea sunt doar câteva.

 

Editat de dan cod
Link spre comentariu

S-au cocosat rafturile alea...deja s-au ondulat de atata greutate.....vezi sa nu te trezesti intr-o zi ca le aduni gramada de pe jos.

Pune rafturi metalice....solide...nu-i de joaca acolo.

Ce faci bree cu atatea aparate...o gramada de bani ingropati in ele? 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări