Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

Eu am un ST&T DMM 645 pe care l-am cumparat prin 1993 cu 150000lei.

 

Masoara:

Voltmeru

DC max 1000V

AC max 500V

Rezistente max 20M

Betametru bipolare npn/pnp

Jonctiuni

Capacimetru max 20uF

Ampermetru max 10A

Frecventmetru max 20MHz (TTL)

 

Eu zic ca e un aparat bunicel.

 

Cam asa arata. Alata poza mai buna n-am gasit

Posted Image

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

am un analogic tip kamoden care imi placa tare mult(dimensiune cam ca mavo 35) si 2 digitale :un hc889 si un mastech 345 cu interfata ptr pc.pe mastech am dat 1.800.000(tva inclus) shi la bucureshti la firma conex acelasi instrument este 3.800.000 fara tva numai ca scrie pe el welleman :d inca un caz in care platim firma ...

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

io am lucrat la unu de era reprezentant pentru firma keithley instruments (scule pt cercetare, armata http://www.keithley.com). sculele sunt superbe dar si pretul pe masura. astia mai vindeau produse hioki, ceva la 4 digiti juma, preturi de la 100 la 400 euro. destul de bune as spune.

http://www.hioki.co.jp

concurenta, ca trebuie mentionata si ea erau cei de la fluke si HP. scule bune si alea.

daca va intereseaza pretul de intrare in tara, vi-l pot spune, dar numai la obiect.

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Cea mai noua achizitie a mea este un my65 dar nu sunt incantat de el pentru ca nu-mi place cum suna buzerul :cry: e ragusit.

 

Mai am un Tester Fluke T3(il vand daca intereseaza pe cineva)

si un DT830b pe care-l folosesc cel mai des :P

si un LC meter noname

 

Osciloscop am unul facut de mine cand eram in liceu (acu 16 ani)dupa niste scheme din Tehnium :roll: dar simt nevoia sa-l sparg.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am un osiloscop rusesc pana la 50Mz 2 canale.Un DT2907, un UT22 de buzunar cu generator dreptunghiular, un digital rusesc , un analogic rusesc, un ESR-metru si un capacimetru construite de mine.DT 2907 are afisaj reglabil si de dimensiune mare, foarte util.ESR-ul ajuta f. mult ( nu mai scot C-urile de pe cablaj pentru a le verifica).

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Un ISO-TECH IDM 105 de care prea multe nu am gasit doar ca e distribuit de RS Components (care are distribuitor si pe la noi). Imi pare asemanator cu un Fluke pe care l-am vazut, are autoscalare, V si A in CC si CA, capacimetru 40uF maxim, 40Mohmi maxim, 1MHz maxim.Cam cat ar fi un asa aparat?

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Folosesc de catva timp un multimetru UT 70 B cu autoscalare si cu niste domenii "interesante" , de aia l-am si luat defapt .

 

http://www.fabian.com.mt/tnm/ut70b.html << aici sant caracteristicile , iar pretul, tinand cont ca este chiar pus la treaba (nu l-am luat de expo !) mi-sa parut bun: 4 mil1/2 .

Mai am un UpTek LP 300 de care sant foarte multzumit plus un 890 g care la pretul sau ..face toti banii .

Din cand in cand ma chinui si cu un osciloscop rusesc , dar numai in cazuri de urgentza .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări