Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DVD fraier (?)

cburlea

Recommended Posts

saluut :d am o unitate combo cu dvd reader care nu-mi citeste un an dvd (facut in format R- (ce-o mai fi insemnand shia asta!?)) :? pe cel original care-l am il citeste foarte bine!! acum cineva mi-a spus ca depinde shi de culoarea dvd-ului! ca cica sunt lasere care nu citesc dvd-urile, ex mov, shi le citesc pe cele... maro sa zicem(?) la mine asa shi e sunt intr-adevar de culori diferite... vreau sa spun ca atunci cand deschid explorer-ul sau totalcmd imi spune unitate disc inaccesibila!...nu stiu ce sa mai fac :? pease help! :) merci

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

La începutul dvd-ului pentru userii de rând, au fost destule firme care au încercat să se afirme, drept pentru care au apărut mai multe standarde (dvd+r, dvd-r, parcă şi dvd-ram) fiecare având avantaje şi dezavantaje (nu ştiu care sunt alea.. dar probabil sunt :) ) în timp însă s-a ajuns la concluzia că e mai practic ca dvd readerele să fie compatibile cu toate standardele, lupta dându-se între writere. astfel, exista dvd?R, dvd+R, dvd-R, ultimul fiind capabil să scrie şi dvd dual layer (max 7.4 Gb pe disc, pe ambele feţe)datorită faptului că mediile dual layer sunt destul de scumpe (un disc ajunge în jur de 500 mii) nu este prea rentabil :) dacă unitatea este destul de veche, există posibilitatea să nu fie standard compilant, de unde şi problemele :)ps: istoria dvd am băgat-o din ce am mai reţinut din diverse surse. dacă observaţi greşeli, vă rog să ma corectaţi ;)

problema e ca il am de 4 zile.. :evil: asta-i necazul.... mi-a zis cineva (de la o firma de calculatoare ca poate fi driver-ul folosit pentru instalarea unitatii... am vazut pe internet modelul respectiv shi la detalii specifica clar ca citeste DVD -R shi DVD +R shi DVD RAM deci ar trebui sa mearga :? e posibil sa fie vorba de firma dvd (discului compact(brandul)? asa mi-au zis aia de la firma de unde am cumparat!multumesc :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines