Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme E-W la Grundig CUC1860


mkreszan

Recommended Posts

Am un Grundig veteran M70-100IDTV cu sasiu CUC1860. Pana acum l-am considerat un TV impecabil, dar a aparut o problema la E-W destul de pronuntata. Am verificat zennerul, filtrajul, ba am schimbat si integratul si nimic. Are cineva idee despre problema asta? :?:

Link to comment
  • Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mkreszan

    7

  • Tavi

    4

verifica diodele din modulator , alimentarile , sa nu ai scurt undeva pe semnal , si verifica in service ( cod 8500 ) daca are efect est-vestul hai ca-i simplu , daca era imaginea mica era intrerupere, daca e mare e scurt

Link to comment

am efect E-W din meniu, te rog sa-mi spui care sunt diodele alea din modulator. Si inca o remarca, cand apare luminozitate mai mare imaginea se mareste si mai mult. (Sunt plecat o saptamana, reluam discutia cand revin, Multumesc)

Link to comment

chestia aia cu luminozitatea e de la triplorce sunt diodele din modulator e/w ? hmm , cele din colectorul tranzistorului de linii , le gasesti tu , e prima data cand auzi de asa ceva ?

Link to comment

inca o problema ce a aparut: apar 1-2 benzi de aproximativ 10 cm orizontale unde imaginea este zimtata, efectul se accentueaza daca maresc luminozitatea

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines