mkreszan Posted July 31, 2005 Share Posted July 31, 2005 Am un Grundig veteran M70-100IDTV cu sasiu CUC1860. Pana acum l-am considerat un TV impecabil, dar a aparut o problema la E-W destul de pronuntata. Am verificat zennerul, filtrajul, ba am schimbat si integratul si nimic. Are cineva idee despre problema asta? :?: Link to comment
Tavi Posted July 31, 2005 Share Posted July 31, 2005 pai care este problema asta pronuntata ? Link to comment
mkreszan Posted August 1, 2005 Author Share Posted August 1, 2005 nu se mai vede nici macar sigla postului de televiziune. Toate colturile ies afara din ecran, iar la mijloc este bine, adica ) ( Link to comment
Tavi Posted August 1, 2005 Share Posted August 1, 2005 verifica diodele din modulator , alimentarile , sa nu ai scurt undeva pe semnal , si verifica in service ( cod 8500 ) daca are efect est-vestul hai ca-i simplu , daca era imaginea mica era intrerupere, daca e mare e scurt Link to comment
mkreszan Posted August 2, 2005 Author Share Posted August 2, 2005 am efect E-W din meniu, te rog sa-mi spui care sunt diodele alea din modulator. Si inca o remarca, cand apare luminozitate mai mare imaginea se mareste si mai mult. (Sunt plecat o saptamana, reluam discutia cand revin, Multumesc) Link to comment
Tavi Posted August 2, 2005 Share Posted August 2, 2005 chestia aia cu luminozitatea e de la triplorce sunt diodele din modulator e/w ? hmm , cele din colectorul tranzistorului de linii , le gasesti tu , e prima data cand auzi de asa ceva ? Link to comment
mkreszan Posted August 8, 2005 Author Share Posted August 8, 2005 diodele sunt OK, la fel si tensiunile Link to comment
Tavi Posted August 8, 2005 Share Posted August 8, 2005 pai sapa prin el, schimba condensatori, verifica pas cu pas, nu poate nimeni sa ti-l repare pe forum , hai ca-i simplu Link to comment
mkreszan Posted August 8, 2005 Author Share Posted August 8, 2005 de la triplor nu pot sa am efectul asta? Tot ce tine de baleajul pe orizontala pare sa fie bun Link to comment
mkreszan Posted August 8, 2005 Author Share Posted August 8, 2005 inca o problema ce a aparut: apar 1-2 benzi de aproximativ 10 cm orizontale unde imaginea este zimtata, efectul se accentueaza daca maresc luminozitatea Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now