Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Interpretare Datasheet Tranzistor

Guest MirceaMurar

Recommended Posts

Guest MirceaMurar

Salut!Stiu nu prea are ce cauta topicul asta aici, dar cred ca voi sunteti ce-i mai in masura sa ma ajutati sa inteleg cum sa interpretez datele dintr-o foaie de catalog al unui tranzistor. Deoarece la scoala nu ne mai invata nimic cum ar trebui.Problema de care m-am izbit este urmatoare :jytuiyu ( s-ar putea ca unii dintre voi sa radeti dar mie mi-ar prinde bine niste explicatii )Sa zicem ca avem un circuit in care dorim sa modificam intensitatea unui LED cu ajutorul unui potentiometru conectat la baza unui tranzistor. Tensiune de alimentare 10 V si un BC548.Problema mea este ca nu stiu care ar fi pasii pentru a calcula celelalte componente in functie de specificatiile tranzistorului si unde este mai indicat sa conectez led-ul la intrare pe colector sau la iesire pe emitor.As dori daca se poate sa-mi explicati acesti pasi mai in detaliu, daca aveti ceva timp la dispozitie.Daca nu aveti timp, si niste link-uri sunt bune :dans: Multumesc!

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Salut!Stiu nu prea are ce cauta topicul asta aici.Sa zicem ca avem un circuit in care dorim sa modificam intensitatea unui LED cu ajutorul unui potentiometru conectat la baza unui tranzistor. Tensiune de alimentare 10 V si un BC548.

Nu inteleg ce legatura au ledurile cu amplificatoarele . Chiar si tu ai spus ca nu prea are ce cauta acest topic aici....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines