Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema televizor Philips


Guest Paul.B

Recommended Posts

Guest Paul.B

Buna ziua!

 

Am un televizor Philips, ceva mai vechi, cu ecran mare (nu cunosc standardele, dar are sigur peste 21")

Problema care mi-a aparut in ultima perioada de timp este:

Aparitia unei benzi de culoare neagra in partea de jos a ecranului (innegrirea ecranului in partea de jos pe o portiune de 10 - 12 cm latime)

Imaginea in partea de jos este "intoarsa". Adica, in cazul unui film subtitrat, vad primul rand scris corect, iar pe al doilea rand il vad suprapus peste primul, in spatele acestuia si aparut "in oglinda"

E ca si cand partea de jos a ecranului este indoita in spate. Spun aceasta deoarece in cazul unui generic (de exemplu de la terminarea filmului) scrisul in apare in spate, in oglinda, coborand pana la nivelul "indoiturii" apoi ca un scris normal ce urca.

 

O alta defectiune care persista este o dunga orizontala la mijlocul ecranului, care imparte ecranul in doua parti, una mai luminoasa iar alta mai intunecata, concomitent cu deformarea imaginilor in zona liniei.

 

codul televizorului este:

 

Philips

25CE5570/10B

AGO68845

126152

As dori, daca se poate, sa ma ajutati cu vreun sfat si cu o adresa de unde as putea gasi schema pentru televizotul respectiv.

 

Va multumesc!

Link to comment
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tavi

    3

Top Posters In This Topic

sasiu 2Bschimba electroliticul de 100 micro de langa TDA3654 si cel de pe iesirea baleiajului vertical , de 470 microrefa cu mare grija lipiturile pentru ca sunt o gramada schema am incercat din rasputeri sa-ti trimit dar nu am reusit , imi cere mereu adresa de mail, nu stiu ce are de imi da eroarea asta

Link to comment
Guest Paul.B

sasiu 2B

schimba electroliticul de 100 micro de langa TDA3654 si cel de pe iesirea baleiajului vertical , de 470 micro

refa cu mare grija lipiturile pentru ca sunt o gramada

schema am incercat din rasputeri sa-ti trimit dar nu am reusit , imi cere mereu adresa de mail, nu stiu ce are de imi da eroarea asta

Multumesc mult! :)

Adresa mea de e-mail este: [email protected]

 

Multumesc inca odata!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines