Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor (convertor) 12v - 220v 50Hz (+ teoria undelor)


Vizitator tinelush

Postări Recomandate

Vizitator tinelush

Am gasit schema asta si mi s a parut ffff interesanta. 500W cred eu ca e suficient sa alimentezi un calculator (unitate + monitor) de la bateria de masina. Are cineva idee cum se face transformatorul ala ? Sau unde se poate face si cam cat costa. Schema mi se pare destul de simpla dar problemele apar la transformator.

http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html

 

 

Dr.L: am unit tot ce era in sectiune pe tema asta.

Cititi cu atentie sau folositi functia de cautare pt a gasi informatii specifice

Aici gasiti diverse scheme,atat cu trafuri clasice la 50Hz cu tole cat si cu trafuri de ferita (in comutatie,la frecvente mari)

Tot aici exista si exemplificari pentru diversele forme de unda (sinus pur,sinus modificat si clasica unda dreptunghiulara) si cum influenteaza ele consumatorii

Scheme cu sinus pur: viewtopic.php?p=610803#p610803

viewtopic.php?f=41&t=45688

Pt probleme si informatii in legatura cu invertoarele din comert,postati aici: viewtopic.php?f=41&t=72088

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator tinelush

Nu stiu ce sa zic....Poate sa incerce circuitul cineva care are un osciloscop ...L as incerca si eu dar nu stiu de unde sa fac rost de un transformator dala si vad ca nu sunt informatii suplimentare despre transformator. :cry:

Link spre comentariu

Poate sa incerce circuitul cineva care are un osciloscop ...

Tinelush, poti sa simulezi circuitul in spice. E bataia de cap minima.Parerea mea e ca atat calculatorul cat si monitorul se vor comporta la fel. De fapt problema nu este la sarcina, ci la invertor. Atat calculatorul cat si monitorul, au punte redresoare si cond de filtrare pe intrare. Alimentand cu semnal dreptunghiular, pe fronturile de comutatie ale dreptunghiului vei avea varfuri de curent f mare pe care va trebui sa le sustina invertorul. Asta conduce la randament mic si tranzistori pe care se pot praji oua.Cirip
Link spre comentariu

Intrebare: daca alimentezi o sursa de computer in curent continuu (avand in vedere ca oricum se redreseaza tensiunea), o sa functioneze? Daca da, cam la cit ar trebui alimentata (280-300V?) ca sa mearga "normal" ? Ma gindesc ca un UPS ar fi mult mai mic si mai ushor de facut daca ar fi doar o sursa in comutatie cu frecventa mare (20-50kHz in loc de 50Hz).E doar o idee, nu dati cu paru' :)

Link spre comentariu

Da, merge. Cand mai repar surse care sunt asa de dilite ca nici macar n-ai ce baga in priza, eu ma duc cu o tensiune continua de fo 50V direct pe condul de filtrare de dupa punte. Bineinteles ca nu scoate tensiunile nominale, dar e suficient cat sa vaz ce buba are. Poti sa aplici CC si inainte de punte, ca nu tuseste.Tensiunea nominala de pe conzi e cam 310V (220*SQRT(2)), poate un pic mai mica ptr ca mai cade ceva pe PTC (daca are). Hai sa zicem 280-300Vcc e acceptabil.Faza cu UPS-ul n-am inteles-o. Pai daca ai la priza 220V, de ce sa mai faci convertor? Pleci de la 12V? Atunci faci sursa direct de la 12V. De ce sa pui 2 convertoare unul dupa altul?Cirip

Link spre comentariu

Faza cu UPS-ul n-am inteles-o. Pai daca ai la priza 220V, de ce sa mai faci convertor? Pleci de la 12V? Atunci faci sursa direct de la 12V. De ce sa pui 2 convertoare unul dupa altul?

Pai asta e ideea la un UPS, sa te ajute cind NU ai tensiunea de 220 pe priza. Am desfacut recent un UPS de 2kVA si avea ala un trafo inauntru de vreo 15 kile pe putzin, facut din tole, ca la carte. Toate astea numai ca sa fie "cinstit", pe 50Hz, cind pe sursa de fapt n-o intereseaza sa primeasca AC. Gresesc eu ?Ma gindesc la firme cu 30-40 de calculatoare, fiecare cu UPS-ul lui, solutie foarte ineficienta la urma urmei, dar un singur UPS (de vreo 4 kVA cel putin) ar fi ingrozitor de scump (si cu randament mic), tocmai din cauza partii de comutatie la 50-60 Hz.
Link spre comentariu

eu nu am intzeles la ce anume va referitzi cand discutati despre ups-uri dar am auzit ca intr-adevar cele care se respecta au 2 convertoare de energie..... adika unu care face din 220 - 12V sau ma rog. cat are accumulatorul respectiv shi altul care face din 12V tensiunea de 220Vastfel se diminueaza (sau dispare) timpul mort de comutatie intre incarcare shi backup shi totodata face o stabilizare foarte buna a tensiunii pe retzea (stabilizarea depinde exclusiv de convertizorul 12-220V)totushi nu stiu daca vre-un UPS scoate in mod backup tensiune sinusoidala.... shi mi-e greu sa cred lucrul asta mai ales ca in regim liniar tranzistorii disipa o putere mult mai mare shi totodata au un randament mult mai mic...

Link spre comentariu

A, am pricipit. Vrei sa faci un UPS. Pai de ce nu zici asa de la inceput?Treaba cu UPSul cred ca e mai mult legata de imitarea cat mai fidela posibil (in conditii de raport performanta/pret impus) a tensiunii de retea de 220V. Chiar daca la calculatoare ar putea sa mearga, exista o gramada de jucarele care au traf pe intrare. La astea trebuie musai sa bagi tensiune alternativa cu valoare medie nula, ca la retea. Asa ca "UPS-ul care scoate CC" nu merge oriunde. Ideea e ca exista surse care pot accepta CC la intrare, dar asta nu este general valabil, asa ca UPS-ul trebuie sa alimenteze toti consumatorii facuti sa intre "in priza".UPS-urile nu au randament chiar asa de mic. UPS-urile mai pricopsite fabrica sinusul dintr-un semnal dreptunghiular cu factor de umplere variabil dupa o lege sinusoidala, asa ca, practic, tot in comutatie merge. UPS-ul este practic un amplificator audio in clasa D care functioneaza pe frecventa fixa, adica 50Hz. Mai exista versiunea "sinus modificat", care este in esenta tot un dreptunghi, la care se introduc niste perioade de pauza. Practic "se lungesc" trecerile prin zero ca sa dea timp tranzistoarelor sa comute si trafului sa descarce energia acumulata in inductanta de scapari.

dar un singur UPS (de vreo 4 kVA cel putin) ar fi ingrozitor de scump (si cu randament mic)

Acum cativa ani am lucrat la o instalatie de alimentare ptr echipamentele de comunicatie ale unui aeroport. Practic era un UPS de 15KW care avea ca surse primare de energie reteaua (foarte nefiabila), panouri solare si un generator Diesel. Toate duceau intr-o baraca cu acumulatori care stocau sucul, iar acumulatorii erau conectati la niste invertoare care scoteau 220Vca din 48Vcc. Belele mari am vut cu sursele de calculator ieftine. Daca te uiti la curentul consumat de o sursa cu redresare direct din priza, o sa constati ca forma curentului este in impulsuri a caror amplitudine este de 4-8 ori mai mare decat valoarea RMS. Asta se datoreaza unghiului mic de conductie al diodelor din redresor. Spike-urile astea bagau in panica invertoarele. Puterea consumata parea mult mai mare decat era de fapt si intrau protectiile. Solutia a fost sa luam surse de calculator cu circuit de PFC (Power Factor Correction). Hai ca iar am luat-o razna... Ideea e ca facutul unui UPS ptr un centru de calcul e intr-adevar o chestie scumpa.Sper ca am raspuns la obiect... Daca nu, mai detaliaza.Cirip
Link spre comentariu

Acum mi-am dat seama ca nu al_ex este posterul initial.Ma nene, stii ce ma capiaza? Vine unul, pune o intrebare, sar oamenii sa il ajute, se umfla discutia, iar cel care a aruncat piatra nu mai zice nimic... Nu stii daca a rezolvat-o, s-a plictisit, nu-l mai intereseaza...tinelush, mai esti la tzeava, sau ne zbatem ca pestele pe uscat aici? Cirip

Link spre comentariu

Avetzi grija cu rahatul asta de invertor, schema e anapoda rau. Cel putin jumatatea de jos a tranzistorului darlinghton compus este pusa idiot.Mai tampita este ideea de a pune un 324 pe post de buffer. Adica in conditzii extreme poate excursia de tensiune de la iesire poate sa polarizeze inca doua sau trei jonctziuni, iar asta e periculos. Ma indoiesc ca autorul l-a incercat, o fi doar ceva student cu tupeul de a-shi pune proiectul la electonica de putere pe net 8) . Shi inca facut anapoda.Pentru transformator va trebuie unul sa 2X8V nu de 2X12V, mai ales ca un darlinghton cu trei tranzistori va avea o tensiune de saturatzie de 2-3V, ca sa nu mai vorbim despre factorul de unda.Printr-un tehnium mai vechi a fost publicata constructzia unuia de 250W, pe care l-am shi facut prin liceu, tot cu 3055 finali shi tot cu 4047, doar ca mai avea ceva BD136 pe acolo. Nu era in darlington deci saturatzie mica shi nici nu se incalzea. Iar nu trebuie uitata o retzea de protectie a supratensiunilor in colector, ca doar e 3055, iar inductantzele de pierderi ale trafului sunt iarashi mari.

Link spre comentariu

Eu cred ca nu se foloseste sinusoida pura datorita randamentului. Chiar si atunci cand la iesire se vede o sinusoida curata, asta e fabricata din dreptunghiuri cu factor de umplere variabil dupa o lege sinusoidala. Parca am mai zis asta intr-un post.Sinusoida facuta din 3 dreptunghiuri este un compromis acceptabil intre complexitate si randament. Meseriashii ii mai zic sinus modificat.Cirip

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări