Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tub subwoofer - fantana adanca de 22m


Paollo

Recommended Posts

Sa presupunem ca as vrea sa-mi fac un subwoofer care ar avea o incinta cilindrica cu diametru interior de 1 m adanca de 22 m - o fantana cu tuburi din beton. nu asta ar fi problema ca incinta e gata facuta langa casa :) vreau sa stiu daca as putea da undeva comanda pt un dif de sub cu diametru de 1 m si de vreo 10.000 de wati. As vrea sa vad cum zboara termopanele pe o raza de 100 de m :) Proiectul e de viitor.. un viitor indepartat cand o sa-mi permit asa ceva:) A mai incercat cineva ceva asemnator?chiar as fi curios.

Link to comment
  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Paollo

    7

  • Mircea Bartic

    4

  • radue

    4

  • FIXVID

    3

Stiu, e o aberatie si nu ar trebui sa folosesc spatiul de pe forum pt asa ceva, dar numai imaginati-va.. s-ar produce un mic cutremur cand ar suna muzica in el :) totusi a mai facut cineva vreun tub de subb de dimensiuni f mari?

Link to comment

un dif de sub cu diametru de 1 m si de vreo 10.000 de wati.

scuza-ma ca te intreb dar de unde alimentezi tu amplificator de 10.000 VA? Construiesti si o termocentrala langa casa?
Link to comment

am trifazic :) banuiesc ca s-ar putea face un amplif care sa fie legat direct la 3 faze cu 380 V intre ele :) leg amplifuri in bridge pana ma satur ..

Link to comment

PAOLLO nu te supara pe mine dar esti cu capu rau!!! :lol: :lol: :lol: ti-a secat fantana din curte shi sa nu stea tuburile putzului degeaba le-ai gasit tu intrebuintare!!!oricum am ras cu lacrimi cand am citit subiectul asta!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment

un dif de sub cu diametru de 1 m si de vreo 10.000 de wati.

scuza-ma ca te intreb dar de unde alimentezi tu amplificator de 10.000 VA? Construiesti si o termocentrala langa casa?
atentie la contorul de curent pentru ca acesta rezizta "doar" pana la 40 A maxim40A*220V=8800W
Link to comment

Cred ca vrea sa sparga borcanele cu muraturi ale chinezilor, de pe partea aialalta a globului nostru pamantesc , ... :lol: :shock:

Link to comment

PAOLLO nu te supara pe mine dar esti cu capu rau!!! :lol: :lol: :lol: ti-a secat fantana din curte shi sa nu stea tuburile putzului degeaba le-ai gasit tu intrebuintare!!!oricum am ras cu lacrimi cand am citit subiectul asta!!! :lol: :lol: :lol:

Era doar o idee :) oricum fantana nu e secata.. inca :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines