Flor Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 SalutTocmai am incheiat o discutie despre PMPO, asa ca am umblat prin net, dar inca nu am gasit o definitie exacta a acestuia. Practic, din cea ce vedeam pe cutie, imparteam la 20, de ex 100WPMPO/ 20=5W...Poate cineva sa ma ajute la clarificarea subiectului?Multumesc anticipat.FlorP.S. Am "sapat" prin forum ca sa fiu sigur ca nu reiau un subiect deja tratat. Daca am gresit, scuze si indicati-mi unde a fost discutat Link to comment
Guest Vasile Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 PMPO este puterea supartata si redata pentru 1 micro secunda si dupa aia crapa tot.Formula este asa Varsta bunicii la patrat/suma timpului cat a facut sex in viata, depinde ce bunica :lol: Link to comment
Dj_Dog Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 eu vazusem niste difuzoare de 2w rms pe care scriau 100w pmpo.din asta ar rezulta Wpmpo/50=Wrms Link to comment
Mircea Bartic Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 stati voi linistiti ca PMPO nu are nici o logica, standardul acesta nici nu exista, e o porcarie inventata de chinezi pt marketing, sa puna botu' necunoscatorii :lol: Link to comment
Guest Vasile Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 Nu-i adevarat ce zici , forrmul mea de mai sus este buna dar trebuie scazute zilele cat a fost pe ciclu Link to comment
DorinD Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 Asa-i, are dreptate Vasile. Daca nu scad acele zile atunci nu-mi iese valoarea la ce bunica am avut eu (si cred ca Vasile e in aceeasi situatie). Link to comment
cirip Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 Dom' Vasile,Formula postata de tine e buna, dar are precizie limitata de pana la 12.6%. Daca vrei sa scazi sub 10% trebuie aplicata constanta lui Skinner. Daca se doreste precizie mai buna de 1%, atunci trebuie inmultit, impartit, adunat sau scazut (depinde de faze lunii) cu un coeficient derivat din raportul dintre forta de frecare si viteza de suflecare la puterea lungimea vaporului supra varsta capitanului. Desigur, e vorba de vaporul pe care a fost facut ampliful cu jde pimpo prajiti :)Dupa care iei un amplif de la Vasile daca vrei sa ai la ce sa asculti :)Cirip Link to comment
kappa_ii Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 dar de ce nu ii raspundeti mai adecvat !!pmpo este puterea maxima in impuls la o anumita fradica poate fi orcit diferenta fata de rms !e ca si cind ai avea un condensator si il incarci dupa care ii faci un scurt la borne si afli pmpo Link to comment
cirip Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 Eu cred ca raspuns mai adecvat nu putea primi. pempo ala e o gogoritza a vanzatorilor de tzara si popor. Din moment ce "poate fi orcit ", inseamna ca nu reprezinta nimic. Nu?Cirip Link to comment
Flor Posted July 28, 2005 Author Share Posted July 28, 2005 SalutMoralaVoi continua sa cred ca xW PMPO/20=yW RMS.Multumesc.Flor Link to comment
Guest kameleon Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 stiu ca se impartzea cu 24 nu 20Reprezinta puterea maxima care o da ampliful, inainte sa decedeze, pe rezistentza minima care o suporta si in cc.PMPO e o valoare a unui lantz acustic, nu e la mishto. Link to comment
Flor Posted July 28, 2005 Author Share Posted July 28, 2005 De fapt asta incercam eu sa aflu. Standardul PMPO defineste ca 1W PMPO se masoara pe rezistenta de 0.1R, timp de 1 microsecunda, cu semnal de tip zgomot roz, -pe bune ca exista acest tip de semnal, cursul de TTI-, etc..., si reprezinta tensiunea de 1KV pe curentul de 1MA...Flor Link to comment
Guest emilus Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 Salut Flor,Pai daca stii, de ce ne tii in suspans ??? Toata noaptea am visat ca eram atacat de PMPO-isti aliati cu cligonieni si nefilotzi care se hraneau cu razele laser lansate de arma mea !!!! Pina la urma i-am stirpit cu un spray de tintari ! Link to comment
Adi Florin Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 Puterea PMPO (Peak Momentary Power Output) este o putere calculata ca fiind puterea de varf pe care o poate da instantaneu (intr-un timp foarte scurt) amplificatorul. Ea este calculata in conditiile unei eficiente de 100% a amplificatorului (fapt nerealist) dupa o formula deseori proprietara a firmei ce a produs amplificatorul. Astfel rezulta valori nerealiste ce sunt de 5 pana la 10 ori mai mari decat valorile reale.Flor poate ma lamuresti si pe mine ce este zgomotul roz. Si eu am facut cursuri de TTI si nu am auzit decat de zgomot alb. Link to comment
Flor Posted July 28, 2005 Author Share Posted July 28, 2005 SalutEu mai retin doar ca zgomotul alb are densitatea spectrala de putere (DsPP) constanta intr-o banda extrem de mare, teoretic infinita..Iar cel roz e intr-o banda limitata.FlorP.S Sper sa nu ma injure d-nul Neagoe..Ca daca era cel putin altfel, adica mai exigent, Rulea ar fi fost mic copil...Tu tot la IPB ?Ce promotie? Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now