Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

am o problema


Guest florinel_is_76

Recommended Posts

Guest florinel_is_76

salut. am pus mana pe un stk407-090e de 2x90w shi se alimenteaza la o tensiune de 2x52,5v (max) dar ce nu-mi place e ca impendanta de ieshire e de 6 ohm, nu l-am pus in functie dar am sa-l pun. problema e ca nu stiu ce difuzoare sa folosesc pe 4ohm sau 8ohm ca pe 6 nu se gasesc va rog sa-mi dati shi voi o parere :wink:

Link to comment
  • Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dj_Dog

    3

  • cirip

    1

  • bolek

    1

  • GigiZ

    1

Guest florinel_is_76

da intr-un fel ai dreptate dar in schimb pierd din putere dar asta e macar daca avea protectie era o treaba ca poate foloseam shi boxe pe 4 ohm.

Link to comment

nu stiu cum preferi tu dar eu prefer sa am o mica pierdere de putere decat sa risc arderea integratului :!: ai spus ca integratul scoate 2X90W/6ohm deci pe 8 ohm o sa ai aprox 2 x 70W.

Link to comment

:twisted: e adevarat ca:

nu au protectii si iti sugerez sa iti faci macar o protectie la temperatura sau mai bine schema asta:

http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=4723

adica cea postata de ghettoman

 

in general stk-urile sunt extraordinar de sensibile cand vine vorba de impedanta (4-8) -chiar cunosc pe cineva care a avut un stk 2x50 w si pe un canal a facut scurt si s-a ars si pe celelalt a folosit boxe de 4 ohmi timp de 4 luni si stk avnd impedanta pe 8 ohmi a krapat :!: deci grije mare

ca sa ajustezi impedanta corespunzatoare poti sa urci tens de alim cu +/- 2v cc pt 8 ohmi daca te face mai fericit .... si asta la tensiunea recomandata de ei !!! la Ta=25 (deci nu vei folosi tensiunea maxima de alimentare :d ).....asta in care crezi ca te va ajuta :) desi nu cred ....

In general stk sunt extraordinare daca le respecti !!! si ca o paranteza baietii care le fac folosesc bipolari de ce?!! nu stiu ... :d pote suna mai bine decat mosurile ...nu stiu si in general nu am auzit de o schema care sa se auda mai bine ca un stk in fine ...sa ne zici cum a iesit ...

Link to comment
Guest florinel_is_76

da tocmai am bobinat shi eu transformatorul shi am ajuns la concluzia ca e mai bine sa folosesc difuri pe 8 ohm chiar daca am sa am o mica pierdere.

Link to comment
  • 4 years later...
Guest mariannnn

am o combina de la un prieten Sony R770 care zice el ca are finalul ars(a mai avut aceeasi problema, a dus-o la reparat si i-au schimbat finalul) apare mesajul PUSH POWER PROTECT si nu mai face nimic, se blocheaza... am deschis-o si i-am gasit finalul: STK407-090E care nu prea este de gasit in Bucuresti...mentionez ca la conex, global(doar atatea magazine online stiu), nu au...am gasit pe o pagina din Hunedoara care in perioada asta nu lucreaza..mai e chestia ca nu sunt sigur ca este asta problema ei - finalulstie cineva magazine online de electronice? in special din Bucuresti, (ma duc personal sa le ridic)Salut!

Link to comment
  • 4 weeks later...
Guest marius_vfp

daca nu gasesti boxe de 6 si de 8 nu vrei potzi sai pui un filtu pasiv care sa manance oleac din putere cu difuzoare de 4 , ar mai fi o solutzie

salut. am pus mana pe un stk407-090e de 2x90w shi se alimenteaza la o tensiune de 2x52,5v (max) dar ce nu-mi place e ca impendanta de ieshire e de 6 ohm, nu l-am pus in functie dar am sa-l pun. problema e ca nu stiu ce difuzoare sa folosesc pe 4ohm sau 8ohm ca pe 6 nu se gasesc va rog sa-mi dati shi voi o parere :wink:

Link to comment

Priveste, marius_vfp :

Subiectul mesajului: am o problema MesajScris: Mar Iul 26, 2005 7:56 pm

:rade: Florinel nu mai e de mult pe forum, o fi crescut mare de atunci !
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines