Guest florinel_is_76 Posted July 26, 2005 Share Posted July 26, 2005 salut. am pus mana pe un stk407-090e de 2x90w shi se alimenteaza la o tensiune de 2x52,5v (max) dar ce nu-mi place e ca impendanta de ieshire e de 6 ohm, nu l-am pus in functie dar am sa-l pun. problema e ca nu stiu ce difuzoare sa folosesc pe 4ohm sau 8ohm ca pe 6 nu se gasesc va rog sa-mi dati shi voi o parere :wink: Link to comment
Dj_Dog Posted July 26, 2005 Share Posted July 26, 2005 eu iti recomand sa folosesti incinte (boxe) pe 8 ohmi. Link to comment
Guest florinel_is_76 Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 da intr-un fel ai dreptate dar in schimb pierd din putere dar asta e macar daca avea protectie era o treaba ca poate foloseam shi boxe pe 4 ohm. Link to comment
Dj_Dog Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 nu stiu cum preferi tu dar eu prefer sa am o mica pierdere de putere decat sa risc arderea integratului :!: ai spus ca integratul scoate 2X90W/6ohm deci pe 8 ohm o sa ai aprox 2 x 70W. Link to comment
cirip Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 Pierderea de putere de la 6 la 8 ohmi este de exact 2.498dB . Oare conteaza? Adica se simte la ureche?Cirip Link to comment
bolek Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 stk-urile nu prea au protectii... Link to comment
Dj_Dog Posted July 28, 2005 Share Posted July 28, 2005 stk-urile nu prea au protectii...tocmai d-aia i-am zis shi eu ca e mai bine sa puna boxe de 8 ohm :!: Link to comment
GigiZ Posted July 31, 2005 Share Posted July 31, 2005 :twisted: e adevarat ca: nu au protectii si iti sugerez sa iti faci macar o protectie la temperatura sau mai bine schema asta: http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=4723 adica cea postata de ghettoman in general stk-urile sunt extraordinar de sensibile cand vine vorba de impedanta (4-8) -chiar cunosc pe cineva care a avut un stk 2x50 w si pe un canal a facut scurt si s-a ars si pe celelalt a folosit boxe de 4 ohmi timp de 4 luni si stk avnd impedanta pe 8 ohmi a krapat :!: deci grije mare ca sa ajustezi impedanta corespunzatoare poti sa urci tens de alim cu +/- 2v cc pt 8 ohmi daca te face mai fericit .... si asta la tensiunea recomandata de ei !!! la Ta=25 (deci nu vei folosi tensiunea maxima de alimentare ).....asta in care crezi ca te va ajuta desi nu cred .... In general stk sunt extraordinare daca le respecti !!! si ca o paranteza baietii care le fac folosesc bipolari de ce?!! nu stiu ... pote suna mai bine decat mosurile ...nu stiu si in general nu am auzit de o schema care sa se auda mai bine ca un stk in fine ...sa ne zici cum a iesit ... Link to comment
Guest florinel_is_76 Posted August 1, 2005 Share Posted August 1, 2005 da tocmai am bobinat shi eu transformatorul shi am ajuns la concluzia ca e mai bine sa folosesc difuri pe 8 ohm chiar daca am sa am o mica pierdere. Link to comment
Guest mariannnn Posted December 20, 2009 Share Posted December 20, 2009 am o combina de la un prieten Sony R770 care zice el ca are finalul ars(a mai avut aceeasi problema, a dus-o la reparat si i-au schimbat finalul) apare mesajul PUSH POWER PROTECT si nu mai face nimic, se blocheaza... am deschis-o si i-am gasit finalul: STK407-090E care nu prea este de gasit in Bucuresti...mentionez ca la conex, global(doar atatea magazine online stiu), nu au...am gasit pe o pagina din Hunedoara care in perioada asta nu lucreaza..mai e chestia ca nu sunt sigur ca este asta problema ei - finalulstie cineva magazine online de electronice? in special din Bucuresti, (ma duc personal sa le ridic)Salut! Link to comment
amatorul Posted December 20, 2009 Share Posted December 20, 2009 incearca pe Maica Domnului Link to comment
lalihifi Posted December 20, 2009 Share Posted December 20, 2009 Vezi ca mai sunt topicuri despre STK-uri .Nu cauta DEGEABA prin magazine (au numai facaturi).Intreaba pe la cumparari daca are careva recuperat. Link to comment
Guest marius_vfp Posted January 15, 2010 Share Posted January 15, 2010 daca nu gasesti boxe de 6 si de 8 nu vrei potzi sai pui un filtu pasiv care sa manance oleac din putere cu difuzoare de 4 , ar mai fi o solutzie salut. am pus mana pe un stk407-090e de 2x90w shi se alimenteaza la o tensiune de 2x52,5v (max) dar ce nu-mi place e ca impendanta de ieshire e de 6 ohm, nu l-am pus in functie dar am sa-l pun. problema e ca nu stiu ce difuzoare sa folosesc pe 4ohm sau 8ohm ca pe 6 nu se gasesc va rog sa-mi dati shi voi o parere :wink: Link to comment
remus68 Posted January 15, 2010 Share Posted January 15, 2010 Priveste, marius_vfp : Subiectul mesajului: am o problema MesajScris: Mar Iul 26, 2005 7:56 pm Florinel nu mai e de mult pe forum, o fi crescut mare de atunci ! Link to comment
Recommended Posts