Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

informatii DKM 302


Vizitator tony1960

Postări Recomandate

Vizitator tony1960

Va salut , am in constructie ,, batranul" DKM 302 , as vrea cate-va informatii despre:1. constructia bobinelor : L1,2 ; L7,8,9 ; L11,12 ; L13,14,15 ;L16,17,18.modul de realizare al acestor bobine ,detalii de bobinare , toruri de ferita adecvate.2. Cum se realizeaza acordul staiei, pe Rx si Tx ? (Ex. pe Rx cum se face acordul benzii ,pe centrul ei 3650 khz sau pe capetele benzii de lucru ).3. Orice alte detaliii (modificari ) facute la acest aparat .Anexez in continuare schema aparatului .Va multumesc .

Link spre comentariu

Buna ziua. Stimate domn. In principiu bobina de acord (L2) se bobineaza prima pe carcasa, bobinaj rigidizat. Bobinele de cuplaj L1 (cele cu putine spire) se bobineaza ultimele, peste o bucatica de hartie, pentru a putea fi deplasate spre punctul cald sau rece, pentru a putea regla factorul de cuplare. Mosu Tuti.

Link spre comentariu
Vizitator tony1960

da asa este in principiu , dar vorbim de bobine construite pe carcase de FI 455khz, :rade: , Alo radioamatorii nu a construit ,,bre " nimeni in tara asta un DKM 302 ??????????

Link spre comentariu
Vizitator tony1960

Salut Vio , incantat de cunostinta . Multumesc frumos pentru poze, frumos realizat aparatul . Pe mine ma interesaeza realizarea practica a bobinelor ,ex L1 peste L2 sau invers , L 7 are trei infasurari cum sunt realizate ? in ce ordine ? etc. Pai hai sa o luam ce ce am facut pana acum. Am construit aparatul,pe Rx merge traznet nu am antena sa fac receptie cu el . Tranzistorii din DKM am pus 2N2222 si BD 139 , Am construit si partea de Tx . Am doua ROB 025 dar cred ca sunt defecte(nu functioneaza) oricum vreau sa il modific cu MC1496 . Ce am observat daca mergi cu amble CV -uri ;CV-ul din oscilator emite in CV-ul de RX :rade: . Am renuntat la CV-ul din Rx. La inceput am pus si eu doua CV-uri de Gloria . Nu mi-au placut , am renuntat la ele (joc in mecanica , emisie mare a OL ). Am pus un CV micut de 470pF. recuperat din aparate , merge excelent. Acum sunt la capitolul de ,,ras" ROB 025 si 741 si pus MC 1496 in loc . Ce probleme mai am , nu reusesc sa ii dau maxim pe bobina de intrare . cred ca am gresit bobinarea :rade: . Daca ma poti ajuta cu informatii privind constructia bobinelor ar fi excelent . Multe 73ss

Link spre comentariu

Salut,bobinele sunt pe carcase de FI 455Khz.Se bobineaza L2 peste L1 ,L8 si L9 peste L7.Oscilatorul VFO se ecraneaza .

Tranzistorii din DKM am pus 2N2222 si BD 139.

La mine tranzistorii din receptor sunt BF214,BF215.In schema sunt BC107 (tranzistor de AF),iar 2N2222 tranzistor de comutatie.Este indicat sa folosesti pentru T1-T3 tranzistori de RF.

Am doua ROB 025 dar cred ca sunt defecte.

Dupa cum se vede in pozele de mai sus la mine lipseste ROB 025,este doar un soclu DIL14.ROB 025 am vazut doar in capsula metalica ,in capsula DIL 14 nu am vazut decat ROB 796 (echivalent cu MC1496).
Link spre comentariu
Vizitator tony1960

Salut Vio , multumesc frumos pentru informatii. Bun si cum realizez bobinele din etajul final , aseara am marit pozele trimise de tine dar nu se vede clar modul de bobinare. Pai am vazut in Bitx (trsv) si multe alte scheme in RF strainii utilizeaza 2N2222 , oricum la frecventa asta 3,5 Mhz este suficient . Da am vazut in pozele trimise in soclul pentru ROB 025 este montat 741 gresit. Cand am realizat cablajul imprimat am observat ca de fapt ROB 025 este montat pe invers :rade: adica ca sa functioneze conform cablajului il montezi pe partea placata . Nu am avut niciodata parere buna de ROB 025 . Utilizeaza MC1496 sau echivalent ,100% succes garantat.

Link spre comentariu

2. Cum se realizeaza acordul staiei, pe Rx si Tx ? (Ex. pe Rx cum se face acordul benzii ,pe centrul ei 3650 khz sau pe capetele benzii de lucru ).Pai acordul se face din CV. Trebuie "bimbilite" C-urile alea cu asterisc pt. a te incadra in cei 330K (se mai pune ceva la capete pt. rezerva). Bobinele si cu C-urile de acord sa fie pe la 3,65M (e adevarat ca nu exista o variatie liniara a frecventei in functie de gradul de deschidere a CV-ului; unde sunt CV-urile de alta data cu forma lor deosebita!); la fel si la oscilatoarele (local pt. sincrodina si pilotul pt. emisie) sa fie sincrone in sensul ca la acelasi nr. de grade de deschidere al CV-ului sa corespunda aceleasi frecvente la ambele oscilatoare. Desigur ca se poate face un compromis in functie de segmentul de banda preferat. As mai adauga ca ai mult curaj sa mai construiesti ceva astazi!. Mult succes.

Link spre comentariu
Vizitator tony1960
:da asa este iti trebuie mult curaj (ha,ha) . dar cu piesele actuale poti face ceva deosebit . Am observat si eu cu CV-ul pe receptie se acorda pe undeva , functie de valoarea frecventei din vfo. Am renuntat la el, trebuie sa lucrezi la doua maini , cu una VFO-ul si alta receptia :rade: . Acum pot face acordul curat al ARF -ului .Am gasit smecheria de acord. Capatul inferior (3500 ) il faci din prima bobina de rf (L1,2) pentru un maxim , al doilea acord pe ultima bobina L 4 pentru un maxim . astfel acorul pe Rx este liniar. :da
Link spre comentariu

:da asa este iti trebuie mult curaj (ha,ha) . dar cu piesele actuale poti face ceva deosebit . Am observat si eu cu CV-ul pe receptie se acorda pe undeva , functie de valoarea frecventei din vfo. Am renuntat la el, trebuie sa lucrezi la doua maini , cu una VFO-ul si alta receptia :rade: . Acum pot face acordul curat al ARF -ului .Am gasit smecheria de acord. Capatul inferior (3500 ) il faci din prima bobina de rf (L1,2) pentru un maxim , al doilea acord pe ultima bobina L 4 pentru un maxim . astfel acorul pe Rx este liniar. :da

Sigur si asta e o solutie, dar asa ai aplatizat amplificarea si micsorat-o tot odata. O regula spune ca selectivitatea trebuie sa fie cat mai in fata; la banda asta zgomotoasa te-ar fi ajutat mult un reglaj precis cu CV-ul pe corespondent. Sanatate.
Link spre comentariu

da Dl Gica aveti perfecta dreptate , dar eu folosesc un transmach si sper in vara o antena long whire , asa am sa compensez lucrul la doua maini :da

Transmach-ul te ajuta la adaptarea antenei la amplificator si fider, deci la emisie. La receptie parca te vad cu lucrul la doua maini :da ; si-o mica obsevatie: nu ma mai domni, ok?
Link spre comentariu
Vizitator tony1960

oky Gica , am sa repet motivele care sunt pentru ca am scos CV-ul din Rx. Toate semnalele parazite din transceiver se receptioneaza in acest condensator variabil si insumate cu zgomotele benzii iese ceva aiurea . In varianta fara CV bobinele sunt ecranate , deci minim tensiuni reziduale . :daFolosesc acum transmach-ul el scoate ,,untul " din antena fie pe Tx sau Rx . Il folosesc si pentru atenuarea zgomotelor din banda (pe Rx) :da

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări