Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

plus...minus


Guest X-max

Recommended Posts

Guest X-max

sal. am un dif senon zy-810.cand l`am cumparat mi s`a spus sa am grija la + si la - cand leg difulfaza e k eu am o statie Electronica de 2*35 si la iesiri are o mufa cu 2 craci - unul mare si unul mai subtire- care e plus si care e minus? dak leg din greseala invers se arde diful ?

Link to comment
  • Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kappa_ii

    1

  • cos22tm

    1

  • costy

    1

Top Posters In This Topic

nu se arde (cel putin nu din cauza asta). legatu + la + e pt faza daca legi invers + la - si - la + e in antifaza difu' si o sa ai un bass in spate si o sa se auda cu un usor ecou (asta cand ai un stereo)...din cate stiu eu

Link to comment
Guest dreadboy

din cate stiam eu la statiile alea "cracul" mare e plusul si "cracul" mai subtire e minusul. k sa fii sigur ii poti da jos capacul si sa te uiti la firele care duc la conectorii pt difuzoare/boxe. sunt patru fire; doua din ele o sa porneasca din acelasi punct, adica sunt unite la baza - ala e minusul; deci celelalte doua fire - distincte - cele doua +uri

Link to comment

Daca cracii sunt unul e ca o bara dreptunghiulara si unul ca o bara cilindrica subtire atunci eu am bara cilindrica + si cea dreptunghiulara -

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines