Guest ronix4000 Posted July 23, 2005 Share Posted July 23, 2005 vreau sa-mi fac o incinta cu bass-reflex pentru un subwoofer Infinity de 10" si am mare nevoie de ajutor in alegerea "portului" potrivit pentru aceasta incinta....va rog mult,daca va pricepeti HELP-me! va trimit si 2 poze cu documentatia subwooferului..in documentatia lui arata in poza ca portul ar trebui sa fie de 28 Hz dar eu nu stiu unde pot gasi de cumparat un asemenea port asa ca poate ma ajutati in vreun fel in alegerea unui port potrivit Link to comment
kai Posted July 23, 2005 Share Posted July 23, 2005 Nu exista port de 28Hz, dimensiunile portului sunt acolo in schita(d = 77mm, L = 229mm asta e portul care tre' pus pentru incinta respectiva, 49,55l). fb = 28Hz este frecventa la care este acordata incinta, daca respecti volumul si portul. Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 am vazut dimensiunile alea din schita dar problema e ca nu stiu daca gasesc pe undeva de cumparat un port cu exact dimensiunile alea...ca sincer sa fiu e foarte greu sa pic pe acele dimensiuni cu unul din magazin...si ma intrebam daca pun un alt port cu putin alte dimensiuni la ce anume trebuie sa fiu atent sa respect?? sa fie putin mai mare decat cel prescris..sau cum?????? Link to comment
cos22tm Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 am simulat in bassbox6 si cu un port D=70mm , l=200 ai incinta de 50L acordata la F3=26.61Hz iar Fb=30.72Hz pare OK dar mi s-a parut ciudat "cone displacement" f.f.mare :shock: ...ceva nu e in regula cu param T/S sau eu nu am introdus bine datele :? Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 te rog mult de tot daca poti, ajuta-ma si pe mine sa-mi calculez o incinta buna pentru subwooferul asta...si daca poti ,alege-mi o dimensiune de port pe care as avea sanse sa o gasesc de cumparat pe undeva....10xP>S> inca o intrebare..daca o incinta mi-a rezultat ca trebuie sa fie de 50 litri de exemplu...are vreo importanta ce dimensiune sa aiba fetele ei...adica exista vreo regula de impartire a proportiilor suprafetelor peretilor ?? Link to comment
cos22tm Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 http://izatech.cpt.ro/cos22tm/infinity.JPG Link to comment
kappa_ii Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 tu unde vrei sa folosesti acest difuzor ?in casa sau in masina ? Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 o intrebare mai am..scuze ca nu ma pricep....pe care fata vine montat difuzorul?? pe fata delimitata de A-B sau pe fata delimitata de A-C?? Link to comment
Sharky Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 pe care iti place...vezi numai sa incapa Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 25, 2005 Share Posted July 25, 2005 pai eu sincer cred ca are importanta pe care fata vine difuzorul ca astfel o sa ramana spatii diferite in spatele portului de bass reflex....va rog mult poate va dati voi seama cum sa montez dif-ul... Link to comment
cos22tm Posted July 25, 2005 Share Posted July 25, 2005 pe fata A-B , pe aia as pune si portu BR...dar faci cum vrei , e subu tau :wink: Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now