Guest goguiop Posted July 22, 2005 Share Posted July 22, 2005 as dori sami fac o boxa pe trei canale, avand deocamdata dif de joase pe 8 ohmi....(folosit la boxa anterioara impreuna cu un tweeter si multi miau zis ca dif de joase nu este si de medii si ca boxa nare medii.. asa ca ma apuc de alta )...daca as putea sa primesc niste sfaturi in leg cu difuzoarele pe care ar trebui sa le cumpar(am auzit ca la visaton sunt cele mai bune dif-uri ), tinand cont ca am amplificator cu iesiri pe 4 ohmi...cum sa aranjez difurile ca sa scoat p 4 ohmi?trebuie sa pun difuzoarele printrun filtru?dar atunci pot sa le mai aduc la 4 ohmi? Link to comment
Bogdan Posted July 22, 2005 Share Posted July 22, 2005 Daca-ti faci boxa pe trei cai (deci trei difuzoare) iti trebe neaparat si filtru. Astfel daca legi difuzoarele prin filtru impedanta lor nu se va modifica. Deci in concluzie pentru ca incinta sa fie de 4 ohmi trebe ca toate difurile pe care le cumperi sa fie de 4 ohmi Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now