Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema DVD-DivX Firstline (sasiu Vestel 4250H A1B1)


Guest truleacristian

Recommended Posts

Guest truleacristian

Salut.Cine ma poate ajuta cu o schema pentru DVD-ul asta,care mi-a facut o gramada de probleme de cand l-am cumparat? E drept ca e ieftin,dar cred ca depinde si de noroc... :DSpre ex, cadea in stand-by mai tot timpul.....am observat ca daca slabesc suruburile de la carcasa, merge fara nici o problema.... :evil: Mai nou, nu mai citeste nici un cd sau dvd.....tot imi da mesajul NoDisc....Nu mai invarte deloc cd-ul....

Link to comment
  • 3 months later...
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tavi

    1

  • 2 weeks later...

Intratul in stand by se datoreaza ori sursei de alimentare (monteaza un condensator de 470uF in paralel pe C37)Daca asta nu rezolva problema atuncea problema este de la motorul care muta capul. Introdu in el contact spray si alimenteaza-l alternativ la max 5V. Motorul trebuie sa se dezintepeneasca, aplica tehnica pina constti ca rotirea rotitei dintate a motorului se continua dupa aplicarea unei inertii de rotatie.Aceste doua lucruri duc la intrarea sursei in stand By, de asemenea cea de al doilea lucru poe duce la imposibilitatea citirii corecte a discului.Daca pe ecran apare No Disc curata capul prin stergere cu spit si apoi uscat.Verifica conductivitatea capului panglicii capului. Verifica tensiunea sursei pe bara de 12V sa nu fie mai mare de 13.2 (pe catodu D20). Daca aceasta nu rezolva problema cu No disc e posibil ca capul sau placa digitala sa fie defecta._________________balog :smt020

Link to comment

Intratul in stand by se datoreaza ori sursei de alimentare (monteaza un condensator de 470uF in paralel pe C37)Daca asta nu rezolva problema atuncea problema este de la motorul care muta capul. Introdu in el contact spray si alimenteaza-l alternativ la max 5V. Motorul trebuie sa se dezintepeneasca, aplica tehnica pina constti ca rotirea rotitei dintate a motorului se continua dupa aplicarea unei inertii de rotatie.Aceste doua lucruri duc la intrarea sursei in stand By, de asemenea cea de al doilea lucru poe duce la imposibilitatea citirii corecte a discului.Daca pe ecran apare No Disc curata capul prin stergere cu spit si apoi uscat.Verifica conductivitatea capului panglicii capului. Verifica tensiunea sursei pe bara de 12V sa nu fie mai mare de 13.2 (pe catodu D20). Daca aceasta nu rezolva problema cu No disc e posibil ca capul sau placa digitala sa fie defecta._________________balog :smt020

Link to comment
  • 1 month later...
Guest balogm

Revin cu mici corecturi. Rodeaza cele doua motoarele (cel care roteste discul si cel care muta capul) la 12V citeva secunde si intr-un sens si intr-altul. Problema tipica la aceste aparate motoare de proasta calitate care intra in scurt si aduc aparatul in stand by ori in timpul citirii discului, sau chiar la pornire.12V poti obtine chiar de la pinul dreapta al mufei sursei al carei cablu se duce pe placa de baza, iar minusul de la masa carcasei.Pune condensatorul pe sursa asa cum am zis mai sus (bara de 3,3V) care alimenteaza procesorul. Unele placi de baza sunt sensibile la fluctuatia acestei tensiuni.La chestia cu NO Disc:In momentul in care apare rotirea motorului discului este anulata, sa nu te astepti la asa ceva.Ea apare de la panglica care nu face contact (inverseaza capetele dintre cap si digitala) sau poate fi de la cap murdar, defect sau digitala defecta._______________balog :smt020

Link to comment

cred ca am si eu un seg care in momentul cand ii pun capacul de multe ori cade in stby la pornire , daca e sa porneasca merge non stop , o sa testez si eu pe ce ai spus tu cand oi avea timp , thnx for the tips

Link to comment
Guest balogm

Daca ai probleme la pornire in mare proportie este de la tensiunea de 3,3V care alimenteaza procesorul, pune un condensator suplimentar de 1000micro direct de la iesirea diodei sursei in comutatie pe bara de 3,3v, si daca nici asta nu merge, rodeaza motoarele. Verifica in timpul citirii daca circuitul BA5854FP se incalzeste puternic, daca da e clar ca exista probleme la unul din motoare.DVD acestea sunt comercializate sub diverse nume ca SEG, Windsor, Techwood, Firstline, Vestel(producatorul de origine),....Interior sunt identice, difera doar etichetele de pe exterior.Problemele cu motoarele si cu sursele, cu stand by sunt caracteristice numai celor mai noi cu procesor Vibratto II, adica celor care nu folosesc unitate de calculator. Cele cu unitate au surse de alimentare bune, am avut cu ele probleme doar la bara de 12V(contact la borna intrerupt in sursa), si care au ca fenomen imposibilitatea deschiderii tavii unitatii.Iti urez succes._____________balog :smt020

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines