Guest ronix4000 Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 sal.am si eu nevoie de ajutor de la cineva care se pricepe la proiectarea de incinte pentru subwoofere.am nevoie sa aflu ce reprezinte TUNING FREQUENCY la o incinta de subwoofer.as vrea mai multe detalii.10x Link to comment
Sharky Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 bass+reflexul e tunat la o anumita frecventa.Adica la frecventa aia canta tubul cel mai bine.Sub ce tubul canta tot ce canta diful ,dar in opoyitie de faya, deci se anuleaza reciproc. Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 ai putea sa ma ajuti si sa-mi spui cam ce frecventa e indicata pentru un subwoofer de 10"????adica la ce frecventa sa fac tuningul tubului?? Link to comment
Sharky Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 habar nu am ce sa iti spun pt ca nu stiu nimic despre volumul cutiei si despre parametrii difului.Poate fi oricat intre 25 si 60Hz. Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 23, 2005 Share Posted July 23, 2005 dar sa inteleg ca aceasta Tuning Frequency e bine sa fie de valoare cat mai mica pentru un subwoofer ??? Link to comment
Guest ronix4000 Posted July 27, 2005 Share Posted July 27, 2005 pai eu am incercat proiectare unei boxe in BassBox6 Pro si am vazut ca e o stransa legatura intre Fb (care presupun ca e frecventa de tuning a incintei) si frecventa de atenuare -3 dB (F3). Banuiesc ca ideal ar fi ca si Fb si F3 sa fie la frecvente cat mai joase amandoua..dar daca o modific pe una creste cealalta....oare am dreptate sau vorbesc prostii??? cine se pricepe poate ma lamureste si pe mine cum sta treaba cu Fb si F3.. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now