Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Grosimea materialelor


Guest djedd

Recommended Posts

Guest djedd

Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline.

Link to comment
  • Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    1

  • Mircea Bartic

    1

  • Shambala

    1

  • caudiodesign

    1

Top Posters In This Topic

Salut !Eu personal folosesc PAL de 16 mm.Este cea mai buna combinatie intre rezistenta,greutate si pret,zic eu.Cu stima,Costin RujaC Audio Design

Link to comment

Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline.

Outline intareste foarte bine incintele si foloseste plywood in majoritatea, eu am avut ocazia sa vad interiorul unor incinte Outline si sunt f bine ranforsate.
Link to comment
Guest djedd

Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline.

Outline intareste foarte bine incintele si foloseste plywood in majoritatea, eu am avut ocazia sa vad interiorul unor incinte Outline si sunt f bine ranforsate.
aia am vazut shi eu.Tot in ceatza am ramas...Outline e un pur exemplu,ce mi-a venit in minte.Totusi din ce motive folosesc materiale subtiri? Ma indoiesc,cu riscul de a ramane indoit,ca ar face rabat in detrimentul calitatzii sunetului favorizind mica greutate a incintelor.
Link to comment
Guest DJ DNA

Greutatea incintelor este unul din cei mai importanti parametri in sunetul pro. . Uneori se sacrifica sunetul in favoarea unei greutati mai mici , mai ales in situatii unde nu este nevoie de prea mult bass .

Link to comment

pina la un punct, dupa care nu mai conteaza. asa cred eu.zicea cineva mai demult (nu stiu sigur daca aici sau pe Hi-Fi Multimedia) ca a facut niste incinte pro din beton de 5-6cm. si ca nu se auzeau mai bine decat altele similare din pal sau mdf de 25mm. eu am vazut ca peste 3-4cm grosime nu construieste nimeni incinte. vreau sa zic pasionatii audiofili :d .

Link to comment
Guest kameleon

la un moment dat, in lipsa de preocupare, facusem o boxa din carton de la o cutie de monitor care mergea super. fara intarituri, ash adauga. asta vs peretzi de 10cm pal sau betonTotushi nu era doar o cutie de carton.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines