Guest djedd Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline. Link to comment
caudiodesign Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Salut !Eu personal folosesc PAL de 16 mm.Este cea mai buna combinatie intre rezistenta,greutate si pret,zic eu.Cu stima,Costin RujaC Audio Design Link to comment
notchman Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Iar eu de 18... , ......pentru incinte medii , cu volum pana in 150l, bineinteles cu intarituri/// Link to comment
Mircea Bartic Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline.Outline intareste foarte bine incintele si foloseste plywood in majoritatea, eu am avut ocazia sa vad interiorul unor incinte Outline si sunt f bine ranforsate. Link to comment
Guest djedd Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Ce material e mai bun,pentru incinte?Mai subtire sau mai gros? La marii producatori (profi) observ ca folosesc materiale foarte subtiri. in jur de 1,5 cm.Ei de ce folosesc materiale asa de subtiri? in special Outline.Outline intareste foarte bine incintele si foloseste plywood in majoritatea, eu am avut ocazia sa vad interiorul unor incinte Outline si sunt f bine ranforsate.aia am vazut shi eu.Tot in ceatza am ramas...Outline e un pur exemplu,ce mi-a venit in minte.Totusi din ce motive folosesc materiale subtiri? Ma indoiesc,cu riscul de a ramane indoit,ca ar face rabat in detrimentul calitatzii sunetului favorizind mica greutate a incintelor. Link to comment
Guest DJ DNA Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 Greutatea incintelor este unul din cei mai importanti parametri in sunetul pro. . Uneori se sacrifica sunetul in favoarea unei greutati mai mici , mai ales in situatii unde nu este nevoie de prea mult bass . Link to comment
Shambala Posted July 21, 2005 Share Posted July 21, 2005 pina la un punct, dupa care nu mai conteaza. asa cred eu.zicea cineva mai demult (nu stiu sigur daca aici sau pe Hi-Fi Multimedia) ca a facut niste incinte pro din beton de 5-6cm. si ca nu se auzeau mai bine decat altele similare din pal sau mdf de 25mm. eu am vazut ca peste 3-4cm grosime nu construieste nimeni incinte. vreau sa zic pasionatii audiofili . Link to comment
Guest kameleon Posted July 22, 2005 Share Posted July 22, 2005 la un moment dat, in lipsa de preocupare, facusem o boxa din carton de la o cutie de monitor care mergea super. fara intarituri, ash adauga. asta vs peretzi de 10cm pal sau betonTotushi nu era doar o cutie de carton. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now