Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIC + GPS module


yo5oqa

Recommended Posts

Salut!A lucrat cineva cu vreun modul GPS de tipul celor care se gasesc la Comet (GPS TIM LP) ?Am gasit si ceva documentatie, este si un articol in revista Conex, dar parca n-as da atitia bani pe el daca nu-s sigur ca merge cit de cit bine.

Link to comment
  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdanm

    8

  • sifor

    7

  • bobtech

    4

  • yo5oqa

    3

Da, de acolo am luat documentatia; daca zici ca mai si merge, cred ca o sa-l cumpar pina la urmaLa comet am vazut si ceva antene, dar is cam scumpe si nici nu prea au pe stoc; ai incercat cumva si cu home-made?

Link to comment

eu am lucrat cu Lassen SK II de la Trimble, dar are o eroare cam mare, 20 m, din cate am dedus eu. e normal ?in Ro se poate folosi DGPS ? (pentru cei care cunoscatori)

Link to comment

Din cate stiu eu, armata SUA a scazut drastic rezolutia sistemului GPS, dupa ce au fost oaresce incidente cu niste rachete care au ajuns direct intr-un apartament doar pe baza informatiilor primite de pe GPS. Asa ca 20m s-ar putea sa fie normal. De multe ori se folosesc sisteme combinate pentru imbunatatirea rezolutiei (GPS pentru o prima aproximare, apoi un sistem local (bazat de exemplu pe un accelerometru) pentru o pozitionare mai fina).

u-blox e scump ca naiba. Intr-o vreme pusesem ochii pe niste module Laipac (http://www.laipac.com), care mi s-au parut extrem de acceptabile ca pret (ca si celelalte module RF ale lor, de altfel).

Link to comment

Incearca modulul SAM de la U-BLOX ! Este cu antena incorporata si merge splendid ! Am constatat eroare de max 10m in Bucuresti ! Atentie ! Eroarea este strict legata si de harta care o folosesti, nu numai de receptorul folosit. Problema preciziei in RO este data de hartile proaste care exista ! Sau mai bine zis, nu exista.Poti incerca si modulele Trimble care sunt la fel de bune si poate sunt si mai ieftine.Don Mario

Link to comment

Alea nu sunt harti ! Sunt glume ! Am eu harti mult mai bune/precise/exacte decit alea ! Din pacate nu sunt publice !Au alte utilizari ! Din pacate ! Don Mario

Link to comment

este greu sa faci un modul GPS ?

DA! :d Si nu glumesc. Iti trebuie putere de procesare serioasa. Nu stiu daca a reusit cineva sa faca figura fara un ARM sau un 386.
Link to comment

Alea nu sunt harti ! Sunt glume ! Am eu harti mult mai bune/precise/exacte decit alea ! Din pacate nu sunt publice !Au alte utilizari ! Din pacate ! Don Mario

Exista asa ceva pentru Romania?! :O Puteam sa jur ca nu s-au facut. Pacat ca nu sunt publice :(
Link to comment
Guest Vladutz_by

este greu sa faci un modul GPS ?

DA! :d Si nu glumesc. Iti trebuie putere de procesare serioasa. Nu stiu daca a reusit cineva sa faca figura fara un ARM sau un 386.
ce e un ARM sau un 386? :roll: .Si cum functioneaza chestia asta cu GPS-ul ? Hartile sa scriu in memoria microcontrolerului sau cum ?
Link to comment

Un ARM sau un 386 sunt tipuri de procesoare. 386 = Intel 80386, s-au facut tot felul de derivate embedded dupa el.GPS-u nu are nici o treaba cu hartile in sine, tot ce stie el e sa iti dea coordonate geografice. Dupa aia, pornind de la aceste coordonate geografice si de la o harta pe care o ai in alta parte (NU in modulul GPS) si care stii intre ce coordonate se invarte, te apuci sa faci interpolari ca sa te prinzi dupa coordonate unde e locatia geografica. Procesul e un pic mai complex in realitate, da in mare cam la asta se rezuma.

Link to comment
Guest Vladutz_by

Un ARM sau un 386 sunt tipuri de procesoare. 386 = Intel 80386, s-au facut tot felul de derivate embedded dupa el.GPS-u nu are nici o treaba cu hartile in sine, tot ce stie el e sa iti dea coordonate geografice. Dupa aia, pornind de la aceste coordonate geografice si de la o harta pe care o ai in alta parte (NU in modulul GPS) si care stii intre ce coordonate se invarte, te apuci sa faci interpolari ca sa te prinzi dupa coordonate unde e locatia geografica. Procesul e un pic mai complex in realitate, da in mare cam la asta se rezuma.

si se gasesc scheme pentru constructia unor module gps ?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines