Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incinta facuta aiurea :D


Guest X-max

Recommended Posts

Guest X-max

am facut o incinta :d pal 2 cm cu exceptia partii din fatza care e de 1 cmfaza e ca dimens sunt inaltime 38 , latime 28 ,adancime 18e cumva prea mica pt dif de 20 cm ? :Deu am calc volumul si mi`a dat 14 litriiam mai pus si burete de 2 cm pe toti peretiivoi ce zicetie prea mica cutia pt un dif de 20 ? :d

Link to comment
  • Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    3

  • DJ_Speedy

    1

  • cristimm

    1

  • Dj_Dog

    1

Top Posters In This Topic

depinde de parametrii difuzorului!!!totushi 14l!?? mie mi se pare cam mic dar nu se stieasteapta shi parerile celorlalti!!!bafta!!!

Link to comment

Tratand problema ochiometric ,si foarte empiric, dupa datele tale ..nu poti sa obtii o vrecventa de rezonanta mai coborata de 70~80hz ....deci de subwoofer nici nu poate fi vorba , .....Incinta este inchiza? cu rezonator ? .....

Link to comment

Peretii sunt suficient de grosi dar partea frontala e prea subtire (1 cm). De obicei tocmai aia se face mai groasa pentru ca pe ea vin difuzoarele si este cea mai solicitata la vibratii.

Link to comment
Guest X-max

e incinta inchisasa zicem ca pun un ydd 200 lpp (sau cum se numeste :oops: )stiu k merge mai bine la bass reflex dar e ieftin :Dnu puteam sa fac partea frontala din pal de 2 cm ca aveam probleme cu datul gaurii...incinta am facut`o asa sa ma distrez pe la tara k am gasit niste placaj pe acolo.dak imi ajungea o faceam mai mare :Do sa aiba cat de cat bass ??!!

Link to comment

Din proprie experienta iti spun ca nu o sa ai cine stie ce. Am si eu facuta o cutie cu dimensiuni apropriate de cele specificate de tine si nu sunt satisfacut. Pe vremea aia eram incepator si nu prea le aveam cu incintele si am facut-o "dupa ureche", dar acum sunt mai "atent".

Link to comment

Poti sa faci incinta cat de mare vrei , ..tot cam acelasi lucru o sa obtii.Daca nu cauta cu google TQWT, si cu modelele alea poate mai scoti ceva din diful tau...dar constructiile sunt complicate , .......

Link to comment
  • 4 weeks later...

Eu zic ca ai facut incinta mica pt dif de 20 cm , si constructia incintelor e nashpha .Eu am incinte din pal de 2,2cm la niste difuri de 30 cm , ascultand muzica cu timpul fiind prinse in suruburi din 10 in 10 cm era shurub mi lea desfacut pe toate bassul , apoi le-am facut cu aracet si nu mia am probleme :wink: [/b]

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines