Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tastatura senzoriala...

Guest florin_o

Recommended Posts

Guest florin_o

Salut !Lucrez la o tastatura senzoriala cu 16 taste realizata cu QT60168.Am si eu cateva intrebari pentru cei care au mai facut asa ceva :1.Cum ati rezolvat problema iluminarii tastelor ?2.Ce distante de citire ati obtinut ?3.Cat de mult influenteaza forma senzorului ?4.O gaura de 3mm efecutata in placa , in jurul gaurii fiind realizat senzorul poate afecta distanta de citire ?Va multumesc anticipat...

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest florin_o

Stiu ca sunt offtopic, dar spune-mi te rog de unde ai facut rost de QT. Mersi ;)

Nici eu nu stiu exact , le-am primit de la cei de la care lucrez.Cred ca de la Farnell( la noi in tara comet este distribuitor ).O sa ma interesez si o sa iti spun luni.
  • 2 weeks later...

Am pus desenul pe ftp.

Mai scriu baietii de la Quantum, sa pui cite un 10nF la masa pe pinul cald al led-urilor:

http://www.qprox.com/faq/answer.php?for ... 3270276hph

Eu nu stiu in schimb cum sa-i fac cutia ( adica mai precis marginile, ca fatza va fi o sticla sau un plexi )...

Si iara nu stiu exact care-i treaba cu asta, ca-l setez cu QmBtn-ul, merge foarte bine, si dupa 24 de ore merge la fel de bine, dar daca deschid iarasi QmBtn-ul imi arata ca jumatate din taste au erori ( semnal prea mare sau prea mic ...). Setarile odata facute cu QmBtn-ul se memoreaza in cip? Si daca da, dupa aceea teoretic nu ar mai trebui sa mai umblu la setari niciodata?

Guest florin_o

Am pus desenul pe ftp. Setarile odata facute cu QmBtn-ul se memoreaza in cip? Si daca da, dupa aceea teoretic nu ar mai trebui sa mai umblu la setari niciodata?

Teoretic asa trebuie , dar daca te uiti cu atentie in datasheet-ul lor ( pagina 16 , 4.8 Eeprom Coruption ) o sa vezi ca nu prea au incredere in eeprom-ul de pe chip-ul lor ( se face un back-up in flash , se testeaza un checksum dupa care poti restaura continutul eeprom-ului ).Daca folosesti interfata paralela nu prea stii ce se intampla pe acolo.Eu merg pe SPI...