Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

interfon cu 2 posturi

Recommended Posts

Guest littlea

salutare, as dori sa fac un interfon cu 2 posturi gen wallky-tooky, cum sunt cele de la casele de bilete cfr, cam in acelasi scop imi trebuie, am cautat dar singura solutie am gasit-o in LM107, e bun aveti alte idei....multumesc anticipat

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest littlea

nu m-am exprimat bine....e bine cu 107? sau dc a incercat cineva sau a facut cu altceva, sau tot cu 107 ... o eventuala schema?..mersi

pe vremea cand frecventam cursuri de electronica - ne arata noua profesorul de acolo o astfel de "juc?ric?" extrem de simpla formata din inserierea a: o casca telefonica, un microfon cu carbune si o baterie de 1.5 V si merge treaba 9cat de cat)casca telefonica si microfonul cu carbune le gasesti in telefoanele alea vechi cu disc :wink: BAFTA !!!

amplificator ?? :shock: :shock: pai ce sensibilitate sa aiba pe intrare ??? semnalul din microfonul ala e slab tare ..... acolo trebuie un preamplificator ceva pt microfon :wink: intereseaza-te ce si cum lucreaza un microfon deala ..... dar daca pui amplificare (a se citi marire de semnal) deja treci in alte "ape" - mai bine folosesti microfon normal :? montajul asta de care zic eu se poate face simplu din 2 receptoare de telefon vechi - si faci un fel de telefon :wink: partea cu soneria - te las pe tine sa te gandesti cum o faci :) BAFTA !!!

nu stiu ce sa iti spun :( poate un CI deala ar face treaba ...... nu stiu mai bine incearca cu un preamplificator de microfon care sa aiba o amplificare mare - adica sa poata scoate semnalul destul de puternic ca sa poti ataca un difuzor deala de 0,5 sau 1 W/8 ohmi