Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Butoane tip sonerie


Guest Maris Silviu

Recommended Posts

Guest Maris Silviu

Salut, as dori daca stie cineva sa imi spuna o schema sau un link de unde as putea obtine urmatorul lucru: am un buton tip sonerie (de fapt 6) la bord, cand apas o data un buton, sa aclanseze un releu, dupa ce iau mana de pe buton, releul sa ramana aclansat, daca apas inca o data acelasi buton, releul sa deaclanseze ,si sa ramana asa pana la urmatoarea apasare. E ceva de genul, buton sonerie, apesi o data porneste releul, mai apesi o data se stinge releul. Daca am schema pentru un buton, fac sase circuite, dar poate stiti daca exista ceva circuit integrat specializat pentru treaba asta. :d

Link to comment
  • Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    4

Guest Maris Silviu

Multumesc foarte mult niq_ro, pentru scheme :d :d . Abia astept sa revin in tara (10 zile) si le pun in practica sa vad ce iese, ca ma stresa :x faza cu butoanele sonerie de la broscutza, si acuma sunt fericit ca le pot face sa mearga. :wink:

Link to comment
Guest Maris Silviu

Nu la ala ma refeam niq_ro, ca pentru comutarea fazelor farurilor am un releu original de la T2 (gogosar) din '72. Da am montat la bord la broasca 6 butoane de Dacia din alea patratoase (de bord CN), care sunt tare nefiabile si cand le apesi merg ca rahatul. De aceea am scos tablita aia din ele care mentinea intrerupatorul la fund cand le apasam, si acuma or devenit intrerupatoare tip sonerie care merg mult mai frumos si le simt frumos cand le apas cu degetul (sunt beshini stiu, da asta e partea frumoasa in a iti face tu ceva 8) :) ). Da acele intrerupatoare trebuie sa comande un releu care imi aprind stopul de ceata, dezaburirea, etc. Pentru asta am nevoie de 6 circuite din cele specificate mai sus. Apas butonul merge dezaburirea (si se aprinde un martor), apas iar butonul nu mai merge dezaburirea. Beshini, nu? 8) 8)

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Maris Silviu

Mersi si de aceasta schema, cred ca o sa o incerc pe aceasta din motive de spatiu. Oricum cunostintele mele de electronica nu sunt stralucite, dar ma stradui. Poti sa imi spui te rog ca eu nu imi dau seama, cum functioneaza schema in cazul in care se apasa un buton si ramane apasat mai mult timp (5-30s), dupa aia se da drumul, Ca am citit prin link-urile indicate mai sus cu sheme asematoare, si la unele daca se tinea butonul apasat mai mult timp decat 1-5 secunde schema nu mai functiona normal in sensul ca ori isi schimba starea ori intra in oscilatie. Deci daca poti sa imi spui te rog daca la aceasta ultima schema timpul de tinut apasat a butoanelor are ceva influenta asupra functionarii, sau pot sa tin apasat butonul oricat ca schema functioneaza si respecta secventa -o apasare cuplare releu, inca o apasare decuplare releu.Si inca ceva te rog, care este rezistenta minima a releelor pe care pot sa le folosesc, ca as vrea sa folosesc relee auto din alea de VW de cuplare a consumatorilor puternici.

Link to comment
  • 2 weeks later...

teoretic nu ar trebui sa influenteze durata asa mare a apasarii, desi nu vad rostul sa tii apasat un buton asa mult timp... legat de relee... nu cred ca o sa ai probleme decat de incalzirea tranzistoarelor daca rezistenta bobinei e mica... asa ca le poti pune pe radiatoare..tranzistoarele, daca se incalzesc...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines