bogdan exit Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Cum pot sa fac sa mearga doar partea de reglare a volumului de la un tda 1524 fara balans bas si treble atat imi trebuie sau un preamplificator cu reglare a volumului in tensiune pina la 5v treptele de reglare adica chiar 5v miar trebui ma ajuta si pe mine cineva cu o schema? Link to comment
notchman Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Simplu , pentru volum folosesti potentiometru pe care'l amplasezi la "vedere" , iar pentru celelalte optiuni (balans/bass/treble) semireglabili pe care ii reglezi in pozitia mediana , si uiti de iei ..... :shock: Link to comment
niq_ro Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Cum pot sa fac sa mearga doar partea de reglare a volumului de la un tda 1524 fara balans bas si treble atat imi trebuie sau un preamplificator cu reglare a volumului in tensiune pina la 5v treptele de reglare adica chiar 5v miar trebui ma ajuta si pe mine cineva cu o schema?pai te uiti in datasheet-ul integratului, care se gaseste pe net.. link direct http://www.semiconductors.philips.com/p ... 4A_V4.htmlapoi faci schema lui si la ton, balans pui semireglabile si gata, dar ca idee sunt integrate specializate care regleaza doar volumul PS: ti-a explicat mai clar notchman :lol: Link to comment
mapostu Posted July 14, 2005 Share Posted July 14, 2005 Pt. volum numai incearca TDA8199, dar are zgomot cam mare. Link to comment
bogdan exit Posted July 15, 2005 Author Share Posted July 15, 2005 "niq_ro" ai spus " dar ca idee sunt integrate specializate care regleaza doar volumul "ai putea sa-mi spui si mie cateva dar care sa fie si pe post de preamplificator in afara de tda 8199 Link to comment
niq_ro Posted July 15, 2005 Share Posted July 15, 2005 depinde cate trepte vrei si cat de simplu sau complicat vrei sa iasa.. poti folosi pentru 16 trepte un CMOS 4067 cam ca ala de la http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html cau ceva mai simplu cu DS1669, vezi la http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html Link to comment
bogdan exit Posted July 18, 2005 Author Share Posted July 18, 2005 Uite carei treaba .Trebuie sa fac un preamplificator reglat in tensiune dar prin potentiometre fara butoane pentru ca inlocuiesc potentiometru si pun la un procesor care imi da o tensiune crescatoare pana la 5v divizata prin care obtin 64 de trepte de reglaj fara reglaje de bass treble si alte chestii doar o simpla schema de preampl comandat in tensiune stereo[/i] Link to comment
niq_ro Posted July 19, 2005 Share Posted July 19, 2005 o idee ar fi asta de la http://www.geocities.com/vsurducan/elec ... Volume.htm Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now