Guest andreid Posted July 11, 2005 Share Posted July 11, 2005 Poate sa-mi dea cineva mai multe informatii despre acest subiect?Caut o solutie simpla (si ieftina) sa fac debug pe un Philips LPC2134.Poate aveti si ceva scheme... :)Multumesc. Link to comment
bogdanm Posted July 11, 2005 Share Posted July 11, 2005 Poate sa-mi dea cineva mai multe informatii despre acest subiect?Caut o solutie simpla (si ieftina) sa fac debug pe un Philips LPC2134.Poate aveti si ceva scheme... :)Multumesc.Asta e un ARM7TDMI cumva? Sorry, dar mi-e asa o lene sa caut acum ... Ce toolchain folosesti? Link to comment
Guest andreid Posted July 12, 2005 Share Posted July 12, 2005 Deocamdata nu stiu ce toolchain sa folosesc. Sunt in faza de cautari. Sunt deschis la orice... Am gasit ceva...la http://www.olimex.com/dev/index.html la ARM / ARM_JTAG A incercat cineva cu schema asta? Din cate vad eu schema aia nu e decat un adaptor. Si aici de cumparat... http://microcontrollershop.com/product_ ... cts_id=589 http://www.sparkfun.com/shop/index.php? ... bfa7091cdc Si mere sa faci debugging doar pe cod in RAM :( ... Are cineva chestia asta de la keil? >> http://www.keil.com/ulink/ Isi merita banii? Link to comment
Guest andreid Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Chiar nu stie nimeni?Am mare nevoie de ajutor... Link to comment
bogdanm Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Pai eu te-am intrebat daca ala e ARM7TDMI sau ARM9, ca sa stiu ce schema iti dau. Anyway, pot sa-ti spun ca am incercat un adaptor JTAG de la Olimex, dar pentru MSP, nu pentru ARM, si functioneaza perfect. In general e o firma serioasa si are niste preturi cat se poate de rezonabile. Daca vrei sa-ti faci singur, incearca sa arunci o privire aici (directorul JTAG din partea stanga, "Site Plan"): http://uclinux.home.at/ Cat despre toolchain ... atentie mare. Daca vrei sa folosesti gdb/ddd pe JTAG mai bine te impusti, merge incredibil de prost. Incearca un toolchain ceva mai serios, de la Rowley/Greenhils de exemplu. Link to comment
Guest andreid Posted August 15, 2005 Share Posted August 15, 2005 Exista toolchain free? Link to comment
bogdanm Posted August 15, 2005 Share Posted August 15, 2005 http://gnude.sourceforge.net Singurul toolchain free pe care il stiu. E super OK pana incepi sa faci debugging pe procesor. Dupa aia ... adio viata dulce. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now