Guest alexander Posted July 10, 2005 Share Posted July 10, 2005 vreau si io putin ajutor... vreau sa-mi fac un tub de bass... adik o boxa pt masina... pt YDL 250LRY vreau sa stiu ce amp imi tre... de unde iau si cat costa? am niste pal de 2 cm si... ce piese imi trebuie sa fac tubul... PS: si ce parametrii are dif sau ceva de genul asta. multumesc. Link to comment
Bogdi16 Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 In primul rand o boxa nu e tot una cu un tub de bass!!!Lamurestene ce vreii!! Link to comment
Bogdi16 Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 Pai in primul rand iti trebuie indemanare si putina cunostiinta in electro. Amplificatorul il cumperi in functie de impedanta si puterea difuzorului. DIfu ala nu cred ca scoate mai mult de 150 watii, impedanta=? un amplif bunicel mono 100 watii cred ca iti ajunge te va costa in functie de cum il vrei Home Made sau din magazin sau mai bine iti iei 2x100. Link to comment
Mircea Bartic Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 Pai in primul rand iti trebuie indemanare si putina cunostiinta in electro. Amplificatorul il cumperi in functie de impedanta si puterea difuzorului. DIfu ala nu cred ca scoate mai mult de 150 watii, impedanta=? un amplif bunicel mono 100 watii cred ca iti ajunge te va costa in functie de cum il vrei Home Made sau din magazin sau mai bine iti iei 2x100.difuzorul nu scoate putere, el o consuma (transforma)difuzorul acela are cam 50W RMS, asa ca daca ai putina indemanare poti face cu vreo 400.000 un amplifficator de 50W RMS cu TDA1562Q :wink: Link to comment
adi_0106 Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 cu vreo 400.000 un amplifficator de 50W RMS cu TDA1562Q :wink:alimentat la 12 V -> usor de gasit sursa de alimentare Link to comment
Mircea Bartic Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 cu vreo 400.000 un amplifficator de 50W RMS cu TDA1562Q :wink:alimentat la 12 V -> usor de gasit sursa de alimentarevrea pt auto 8) Link to comment
adi_0106 Posted July 17, 2005 Share Posted July 17, 2005 nu am vazut "adik o boxa pt masina" asta :oops: my bad Link to comment
Bogdi16 Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Ma scuzati, m-am exprimat gresit :oops: Link to comment
notchman Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Pentru YDL 250LRY , un TDA1562 este mai mult decat suficient ..........si foloseste un filtru care taie tot sub 35~40 hZ....minim 12db/octava , de preferat 18db/octava, panta de atenuare... Link to comment
Sharky Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 eu ma bagat intr+un dif dinala, varianta de 12" 200W si nu s-a stricat...pe vremea aia nu era al meu :evil: Link to comment
notchman Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Eu de obicei , si nu fac nici o data altfel , folosesc atat pentru dif, cat si pentru amp'uri , regula : 80% din capacitate .... Link to comment
Dj_Dog Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 shi eu la fel fac de cand fac asa nu am mai ars nici un amp sau vro boxa!!! Link to comment
notchman Posted July 18, 2005 Share Posted July 18, 2005 Si asta , dar este bine ca tot sistemul sa aiba "rezerve" pentru anumite regimuri de lucru .............. Link to comment
Guest honda@speed Posted July 24, 2005 Share Posted July 24, 2005 pentru a realiza un tub de bas iti trebuie in primul rind un difuzor care sa aiba randament si sa cunosti parametrii de functionare ai acestuia Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now