Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detectarea locului intreruperii in cabluri


Flor

Postări Recomandate

SalutAm niste (multe) cabluri, unele multifilare, care au de la un fir in sus intrerupt(e).A construit cineva dintre dvoastra un asemenea aparat care sa functioneze? Sau are niste linkuri de unde sa ma inspir?Caut chestii mai serioase si evident precise..Multumesc anticipat.PS. Nu ma trimiteti la metoda salamului, tai firul la jumate, determin in care parte e intreruperea, mai tai la jumatate acel cablu, si iarasi la jumatate, samd..

Link spre comentariu

O posibilitate ar fi sa crestezi doar izolatia si cu un ac sa intepi izolatia fiecarui fir in parte, fara sa o tai. Daca nu sunt postate pe paturi de cabluri este simplu. Daca sunt, le legi pe toate la un singur cap si alimentezi cu 24Vca manunchiul si patul de cabluri. Alegi un loc pentru primul test, despici izolatia, legi o sonda a aparatului de masura de pat si cu cealalta, cu ac prins de sonda, intepi izolatia fiecari conductor in parte.Daca sunt in scurt pe undeva sau fac atingere la masa, cel mai simplu se detecteaza locul utilizand camere cu vedere in infrarosu (pt termoviziune).

Link spre comentariu

BlindIti multumesc pt ca incerci sa ma ajuti.Eu auzisem de niste metode prin care trimiti un implus si cu un osciloscop studiezi semnalul, apoi calculezi ceva care iti da distanta ....Am notiuni extrem de vagi despre acest domeniu si nu vreau ca profesionistii din bransa sa rada (prea tare) de mine..Dar in esenta asta caut.

Link spre comentariu

Eu auzisem de niste metode prin care trimiti un implus si cu un osciloscop studiezi semnalul, apoi calculezi ceva care iti da distanta...

Numai asa, pur ca idee, daca-mi aduc bine aminte de prin facultate, seamana a studiul undelor reflectate in liniile lungi fara adaptare de impedanta (la capatul liniei). Din pacate nici teoria n-o mai stiu, nici practic n-am experiente. Pot doar sa am oarece indoieli ca un simplu osciloscop ajuta la ceva. Vreun analizor de spectru poate (armonici, reflexii)?Daca am zis (prea multe) prostii, rog sa fiu corectat fara injuraturi. :jytuiyu
Link spre comentariu

Se poate insera semnal / tensiune pe fir si apoi sa va plimbati cu un "receptor" pe fir pana cand pierdeti urma semnalului injectat. (ceva gen aparatele de detectat fire alimentare energie electrica intrerupte prin pereti)

motoda asta a mers cand am avut un singur fir de verificat (nu cu mare precizie dar merge)probleme a inceput sa se complice la 2 sau mai multe fire deoarece aparatul beepaia peste tot.
Link spre comentariu

..Numai asa, pur ca idee, daca-mi aduc bine aminte de prin facultate, seamana a studiul undelor reflectate in liniile lungi fara adaptare de impedanta (la capatul liniei).....

Da, la asta ma refeream. Nici eu nu mai stiu teoria prea bine, pt ca asa l-am iubit -si il mai iubesc pe tata Rulea, caruia si azi, dupa peste 20 de ani, ii doresc multa, da muuuuulta ..sanatate, evident. Fara numar, cu pikamerul....

bogdan_

Multumesc, o sa studiez.

Daca mai are cineva ceva, il astept cu nerabdare, saru' mana, hi, hi..

Link spre comentariu

Flor,Procedeul de cheama TDR (Time Domain Reflectometry) si se foloseste destul de frecvent in industrie, acolo unde se aplica notiunea de linie lunga. Exista echipamente industriale care fac asa ceva si nu numai atat. Nu intru in detalii, dar procedeul permite determinari mult mai complexe decat o simpla defectiune.Procedura este cam asa ... si o sa-ti dau si un exemplu de calcul.-Tratezi cablul ca o linie lunga. Trebuie sa ai cel putin un conductor care sa fie bun. Acela va fi referinta, echivalentul tresei de la un coaxial.-Semnalul dreptunghiular de test pe care il aplici la un capat trebuie sa aiba timpul de crestere mai mic decat dublul timpului de propagare pe linie. Atentie, nu perioada conteaza, ci timpul de crestere. Cu cat fronturile sunt mai rapide, cu atat masuratoarea e mai precisa.-Conectezi sursa de semnal dreptunghiular printr-o rezistenta serie la capatul disponibil al cablului suspect. Masa trebuie sa fie la firul care esti sigur ca e bun. Rezistenta se alege in asa fel incat impedanta de iesire a generatorului insumata cu rezistenta exterioara sa fie egala (aproximativ) cu impedanta caracteristica a cablului. Cu cat mai apropiate, cu atat masori mai usor, altfel apar reflexii multiple care te incurca.-Pui osciloscopul la intrarea cablului. O sa vezi o treapta egala cu aprox jumatate din amplitudinea totala, un palier cam pe la jumatate, apoi semnalul o sa creasca pana la valoarea maxima unde se va stabiliza. Durata palierului intermediar este dublul timpului de propagare pe linie.-Stiind timpul de propagare Td, poti afla distanta la care se afla defectul prin inmultire cu viteza de propagare in cablu. S=v*TdCum afli viteza? Sunt mai multe metode.-Daca ti se da coeficientul de scurtare (tipic 0.66 la coaxialul cu polietilena plina, fara aer), atunci viteza de propagare este c*coef_de_scurtare. In cazul coaxialului ar fi vg (viteza de propagare in ghid)=c*0.66=3E+8*0.66=1.98E+8m/s. Daca durata palierului la jumatate este de 0.5us (Td=0.25us), atunci distanta la care se afla golul este S=1.98E+8 * 0.25E-6=49.5m-Daca nu ti se da coeficientul de scurtare, dar poti afla permitivitatea relativa, atuncii tii cont ca viteza de propagare in ghid este vg=c/radical(epsilon_relativ). Epsilon relativ este constanta de material. Atentie, daca zona de distributie a campului nu este numai plastic (cazul firelor torsadate), atunci epsilon relativ va fi mai mic decat cel al plasticului ptr ca "se amesteca" cu cel al aerului, care este 1.Ca sa te familiarizezi cu metoda, masoara intai o bucata de cablu coaxial lasat in gol. Cablul tre sa fie suficient de lung ca sa indeplinesti conditia cu timpul de crestere. Am aplicat metoda de n ori cu un banal Versatester si osciloscop. Cel mai recent am folosit-o ca sa compar 2 cabluri si sa vad care are pierderi mai mici. Pot sa iti fac si o simulare, ca sa ai poza formei semnalului in fata.In cazul scurtului (in loc de intrerupere la capat), palierul revine la zero dupa t=2*Td. Gandeste-te la formula coeficientului de reflexie Gamma=(Zs-Z0)/(Zs+Z0). Daca Zs=infinit, atunci Gamm=1 (faza=0) si unda reflectata se aduca undei incidente. Daca Zs=0 (scurt circuit), atunci Gamma=-1 (faza=180 grade) si reflectata se scade din unda directa. De aia dupa ce parcurge cablul dus-intors (de aici apare 2*Td), tensiunea se duce la zero (aproximativ).In treacat mentionez ca poti face testul si cu semnal sinusiodal prin detectia rezonantei la lambda/4, dar e mai complicat, trebuie generator de RF si daca ai pierderi mari, nulul nu este asa de usor de detectat.Bafta!Cirip

Link spre comentariu

cirip Iti multumesc mult pt informatiile oferite. Inca o data mi-ai dovedit ca esti un om special, atat dpdv al informatiilor pe care le ai cat si al generozitatii cu care incerci sa ii ajuti pe alti. Eu folosesc in mod curent cabluri RG58/59, cat si de retea UTP/STP.. Din pacate acum avem niste colaci (monstrii de + 100m) cu de la 16 fire in sus.O sa studiez pe baza a ceea ce mi-ai oferit cu atata bunavointa. Raman indatorat si sper sa am cu ce sa ma revansez.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări