Pasare Dan Posted July 9, 2005 Share Posted July 9, 2005 Am o intrebare - care considerati ca este cel mai bun compilator pentru PIC-uri - asta referitor la marimea codului translatat, numar de PIC-uri suportate, functii si nu in ultimul rand cost.Eu am lucrat cu OSHON - mi se pare foarte bun la cod rezultat, dar mi-am cumparat mikroBasic de la Mikroelektronika - totusi OSHON-ul mi se pare mai bun.Parerea voastra? Link to comment
Cristiano Posted July 9, 2005 Share Posted July 9, 2005 In opinia mea, compilatorul cel mai bun este HiTech C. Suporta toate PIC-urile, stie sa optimizeze foarte bine, exista si un site (independent) foarte bun cu exemple si informatii utile (http://www.microchipc.com), exista si o versiune free pentru PIC16 (inclusiv pentru aplicatii comerciale) limitata la 2k cod si numai cateva PIC-uri suportate, se integreaza complet in MPLAB (suport oficial din partea Microchip), demo disponibil. Site-ul producatorului: http://www.htsoft.com Dezavantaj: ca la orice lucru bun, pretul este destul de mare (950$ versiunea pentru PIC16 si PIC17, tot 950$ versiunea pentru PIC18 si 1150$ versiunea pentru dsPIC). Un compilator ieftin (fara suport oficial, insa din cate inteleg suporta PIC16 si PIC18) gasiti aici: http://www.picant.com . Demo disponibil. Versiunea full, pentru uz privat costa 60$, iar cea pentru uz comercial costa 130$. Link to comment
Guest alex Posted July 9, 2005 Share Posted July 9, 2005 PICC de la HtSoft, asa cum zicea si Cristiano. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now