Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Darclee 4 S641A2


Vizitator neuronos

Postări Recomandate

Da, probabil a folosit o alta lampa decat cea care trebuie.Laudabil e ca nu a macelarit cablajul. In mod normal, acum trebuie dat jos tot ce a fost adaugat, si adus la forma originala. Ce lipseste se pune la loc si asta e. Nu are rost sa te muncesti sa afli cine si de ce a facut ce a facut acolo. Asa au fost conditiile si informatiile celui care a intervenit, si nu trebuie judecat...a facut ce a putut si s-a priceput.Tu faci mai bine daca poti,  si asta e.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 41 minute, +_Florin_+ a spus:

 

Acum l-am luat la curățat și măsurat :rade:.

 

Traful de alimentare are miez de 15 cmp. Grosimea pachetului de role 4.7 cm iar lătimea lamei centrale a tolei e stas-ul de 3.2 cm.

 

Tensiunea anodică în gol, variază intre 228 ... 230 Vef. Nu mizați pe mai mult de 60 ... 70 mA (părere personală, fără pretenții de adevăr absolut).

 

Tensiunea de filanent e 6.6V tot "in gol". Sârma de bobinaj are cam 1.5 nm diametru (n-am subler, e o apreciere).

 

Astea sunt datele la prima vedere ...

 

 

Multumesc frumos.

 

Si eu mizam pe o tensiune intre 200V si 230V

Link spre comentariu
Acum 52 minute, Electro a spus:

Bravo si spor!

.............

 

Multumesc, asemenea! 

Aparatul meu a mai trecut printr-o curățare plus "recondiționare" în urmă cu vreo 10 ani. Se observă condensatorii Wima, am schimbat atunci cam tot ce era prin el de ordinul nF sau zeci de nF. Plus electroliticii.

 Aparatul era funcțional și cu cei vechi, dar nu aveam incredere in ei.

A primit set de tuburi noi.

L-am tras in bandă pe FM. Mă rog, jumătate din bandă. I-am făcut antenă, dipol indoit, buclă, coborâre pe coaxial, preampl RF, a funcționat bine câțiva ani dar a sfârșit intr-un dulap când m-am mutat în casa nouă. 

Acum l-am redescoperit ... nevastă-mea n-a protestat, dar i-am citit disperarea pe față...:57... iar voi reînvia "troaca" !

..................................

Sfatul meu este să refaci amplificatorul audio ca  in schemă, dar să pui rezistența din catodul finalei (180 ohm) la 1 ... 3W, altfel se incinge ca naiba și innegrește cablajul. Condensatorii cilindrici maro schimbă-i cu unii de calitate.

Spor!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 9 ore, Electro a spus:

Alta ciudatenie. Pe langa faptul ca e modificat de vre-un depanator finalul, din ECL 86 in 6Ф5П, lipses la prima vedere 3 piese: 2 rezistente (R410 2.2kOhm, R412 180Ohm) si condensatorul C403 de  20nF. Efectiv sunt scoase de pe placa... .

 

6Ф5П=ECL85....URSS folosea în tv-urile lor(BV) cu alimentare la filamente cu 6,3 volti în loc de PCL85 (17 voltiUf) acest 6Ф5П sau ECL85.

Toți conzii acea maron ar trebui înlocuiți fără discuție cu alții mai de calitate (nu ceramici).

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu

Am deschis blocul de UUS pentru a avea acces la condensatorul variabil (CV).

Am gasit problema: pe axul CV sunt 2 roti dintate prinse intre ele cu un arc, ce sunt actionate de axul principal al tunerului. Cele  2 roti dintate prinse intre ele cu un arc se decaleazasi incaleca incalcit axul tunerului si ba merge, ba nu.... . Cum pot fixa cele 2 roti dintate prinse intre ele cu un arc ca sa nu se decaleze?

 

P.S.: de ce nu mai pot incarca poze in postari? sunt limite? cum procedez?

20200424_094418_resized_1.jpg

20200424_095321_resized_1.jpg

Link spre comentariu

Pe forum ai limita, dar daca o sa incarci pozele pe un site de gazduire si pui link direct aici, n-o sa mai fie probleme.

Cele doua pinioane cu arc intre ele, sunt pt a elimina jocurile inerente de angrenare si mai ales la schimbare de sens cand sunt mai deranjante prin portiunea moarta ce ar apare fara aceasta solutie. Trebuie vazut ce uzuri ai acolo si daca arcul ala isi mai face treaba. Sistemul nu pune probleme, cata vreme toate sunt ok, deci trebuie vazut ce se intampla acolo. Din poze mai greu de dat o solutie. De la ce aparat e blocul respectiv, ca nu pare de Darclee , asta vis a vis de ce discutam acum...

Editat de doru3160
Link spre comentariu
11 hours ago, doru3160 said:

Pe forum ai limita, dar daca o sa incarci pozele pe un site de gazduire si pui link direct aici, n-o sa mai fie probleme.

Cele doua pinioane cu arc intre ele, sunt pt a elimina jocurile inerente de angrenare si mai ales la schimbare de sens cand sunt mai deranjante prin portiunea moarta ce ar apare fara aceasta solutie. Trebuie vazut ce uzuri ai acolo si daca arcul ala isi mai face treaba. Sistemul nu pune probleme, cata vreme toate sunt ok, deci trebuie vazut ce se intampla acolo. Din poze mai greu de dat o solutie. De la ce aparat e blocul respectiv, ca nu pare de Darclee , asta vis a vis de ce discutam acum...

Scuze... am gresit topicul. Azi dimineata am deschis blocul de UUS de la Capri 6401 pentru a vedea de ce nu merge... .L-am rezolvat pana la urma: am intarit arcul, am gestat tot ce se putea si, situatia a fost salvata de sacazul pisat pus pe ax !!! Acum pare ok.

Editat de Electro
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări